Strona głównaWiadomościPolskaUnioentuzjazm Polaków słabnie. "Porzuciliśmy wyidealizowany obraz integracji europejskiej"

Unioentuzjazm Polaków słabnie. „Porzuciliśmy wyidealizowany obraz integracji europejskiej”

-

- Reklama -

Entuzjazm Polaków wobec Unii Europejskiej znacząco słabnie. Organizację pozytywnie odbiera już tylko około połowa obywateli. Sondaż zlecony przez Brukselę daje do myślenia.

Tylko 51 proc. Polaków zachowuje pozytywny obraz Unii Europejskiej. 38 proc. odnosi się do niej neutralnie, a 11 proc.negatywnie. W dziesięciu krajach członkowskich Wspólnota cieszy się lepszą oceną – poinformowała w czwartek „Rzeczpospolita”.

„Rz” podała, że „u progu 20. rocznicy wstąpienia Polski do Wspólnoty sondaż przeprowadzony na zlecenie Brukseli pokazuje, że porzuciliśmy wyidealizowany obraz integracji europejskiej”.

„Owszem, 81 proc. z nas nie ma wątpliwości, że skorzystaliśmy na członkostwie w UE. 71 proc. Polaków ocenia też mniej lub bardziej optymistycznie przyszłość zjednoczonej Europy” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Rz” napisała też, że „tylko 35 proc. mieszkańców naszego kraju uważa na przykład, że w ostatnich latach rola Unii Europejskiej na świecie wzrosła (37 proc. sądzi, że się nie zmieniła, a dla 27 proc. wręcz zmalała)”.

Na pytanie, co teraz powinno być priorytetem dla Unii, 48 proc. Polaków wymienia obronę i bezpieczeństwo.

Polska poza Unią Europejską?! Kolejne badanie potwierdza zmianę nastrojów

Badanie przeprowadzano od 7 lutego do 3 marca 2024 w 27 państwach UE na próbie 26 tys. 411 respondentów powyżej 15 lat.

Źródło:PAP

Najnowsze