Strona głównaWiadomościPolskaPolska poza Unią Europejską?! Kolejne badanie potwierdza zmianę nastrojów

Polska poza Unią Europejską?! Kolejne badanie potwierdza zmianę nastrojów

-

- Reklama -

Niemal jedna trzecia Polaków uważa, że „Polska lepiej radziłaby sobie, gdyby nie była członkiem Unii Europejskiej” – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 na zlecenie More in Common Polska.

Większość Polaków (57 procent) ocenia członkostwo Polski w Unii Europejskiej jako coś pozytywnego. To jednak i tak duża zmiana w porównaniu do publikowanych całkiem niedawno badań, według których niemal wszyscy mieszkańcy nadwiślańskiego kraju mieli być unioentuzjastami.

Do tego co trzeci Polak (33 proc.) określił obecność naszego kraju w eurokołchozie jako ani coś dobrego, ani coś złego. Ponadto co dziesiąty badany (10 proc.) ocenił, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest czymś złym.

Najwięcej uniosceptyków jest w gronie wyborców Konfederacji, ale niewiele mniej wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, które w ostatnich latach ochoczo wspierało proces pogłębiania unijnej integracji. Najbardziej prounijni są z kolei wyborcy Koalicji Obywatelskiej.

Pogłębianie integracji

Zdania co do pogłębiania integracji są wśród Polaków podzielone. Więcej (59 proc.) uważa, że integracja europejska powinna być dalej pogłębiana, ale duża część (41 proc.) stoi na stanowisku, iż integracja europejska zaszła za daleko.

Wpływ na codzienne życie

Trzeba zauważyć, że mniej niż połowa badanych uważa, iż UE ma pozytywny wpływ na ich codzienne życie. „Zdecydowanie pozytywny” wpływ Wspólnoty odczuwa 13 proc., a kolejnych 35 proc. uważa ów wpływ za „raczej pozytywny”.

Na drugim biegunie jest 9 proc. osób, które zauważają „zdecydowanie negatywny” wpływ oraz 12 proc. respondentów, według których UE ma „raczej negatywny” wpływ na ich codzienne życie. Niemal co trzeci Polak (31 proc.) nie ma zdania w tej sprawie lub uważa, że UE „w ogóle nie ma wpływu” na jego codzienne życie.

Polska poza UE

Szczególne poruszenie wzbudziło pytanie dotyczące perspektywy Polski poza Wspólnotą. Ponad połowa (57 proc.) badanych uważa, że Polska nie radziłaby sobie lepiej, gdyby nie była w UE. Przeciwnego zdania jest jednak aż 30 proc. respondentów, z czego 12 proc. zdecydowanie się zgadza ze stwierdzeniem, że „Polska lepiej radziłaby sobie, gdyby nie była członkiem UE”.

Najwięcej uniosceptycznego elektoratu zgarnia obecnie PiS. Ponad połowa badanych wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego zgadza się z ww tezą. W przypadku Konfederacji niespełna połowa elektoratu podziela tę opinię. Najbardziej przywiązanych do członkostwa w UE wyborców ma obecnie KO.

Dane pochodzą z badania ilościowego przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 na zlecenie More in Common Polska między 2 a 13 lutego na reprezentatywnej próbie 2027 osób metodami CAWI/CATI.

Najnowsze