Strona głównaWiadomościPolskaProtesty rolników. Konfederacja wzywa Sejm do podjęcia uchwały

Protesty rolników. Konfederacja wzywa Sejm do podjęcia uchwały

-

- Reklama -

Konfederacja przygotowała i złożyła projekt uchwały, w której Sejm wyraża poparcie dla rolniczych protestów oraz wzywa premiera i rząd do podjęcia natychmiastowych działań i spełnienia postulatów rolników.

„Dostrzegając trudną sytuację w rolnictwie, Sejm Rzeczypospolitej wzywa Prezesa Rady Ministrów i cały rząd do podjęcia natychmiastowych działań i spełniania postulatów protestujących rolników” – głosi projekt uchwały.

Wśród wymienionych w projekcie Konfederacji działań, jakie powinny zostać podjęte, są: rozszerzenie obowiązującego embarga o kolejne towary z Ukrainy (obecnie obejmuje ono cztery produktu rolne: pszenicę, kukurydzę, nasiona rzepaku i słonecznika) oraz uszczelnienie importu artykułów rolno-spożywczych z państw trzecich, które nie spełniają norm produkcji i sprzedaży w UE; odrzucenie unijnej polityki klimatycznej, a także „zaniechanie wszelkich działań legislacyjnych, które mogłyby skutkować ograniczeniem produkcji zwierzęcej w Polsce”.

W przygotowanym przez Konfederację projektowanej uchwale Sejm wzywa premiera i rząd do „monitorowania sytuacji w rolnictwie, przede wszystkim skali ryzyka utraty płynności finansowej polskich gospodarstw rolnych”. Oświadczono w niej, że „bezpieczeństwo żywnościowe to gwarancja suwerenności państwa, a zrealizowanie postulatów rolników jest dzisiaj polskim interesem narodowym”.

„Solidaryzując się ze strajkującymi w Polsce, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża poparcie dla protestów rolników i podjęcia decyzji legislacyjnych mających przybliżyć realizację postulatów” – głosi projekt uchwały.

Od kilku tygodni trwają w Polsce, a także w innych krajach UE, protesty rolnicze. W środę rolnicy demonstrują w Warszawie. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, w tym z Ukrainy, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Europejski Zielony Ład wprowadza szereg wytycznych dotyczących m.in. rolnictwa umożliwiających osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Chodzi o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji poprzez stosowanie odłogowania gruntów w gospodarstwie, redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę, obowiązkowe przeznaczenie 25 procent areału ziemi pod uprawy ekologiczne.

Źródło:PAP

Najnowsze