Strona głównaWiadomościPolskaPolska liderem w Unii Europejskiej. Po raz kolejny zdobyliśmy pierwsze miejsce

Polska liderem w Unii Europejskiej. Po raz kolejny zdobyliśmy pierwsze miejsce

-

- Reklama -

Według tęczowego rankingu ILGA-Europe „Rainbow Map” Polska po raz kolejny uznana została za najbardziej homofobiczny kraj Unii Europejskiej – poinformowała Kampania Przeciw Homofobii.

Kampania Przeciw Homofobii (KPH) twierdzi, że ranking ponownie potwierdza, że polskie prawo nie chroni wystarczająco osób LGBT+.

Według tęczowego rankingu Polska zajęła ostatnie miejsce w Unii Europejskiej z wynikiem 18 procent. Przed naszym krajem znalazły się: Rumunia (19 proc.) i Bułgaria (23 proc.).

Polska uplasowała się na 41. miejscu wśród 49 krajów europejskich. Niższe miejsca zajęły: San Marino (15 proc.), Monako (14 proc.), Białoruś (11 proc.), Armenia (9 proc.), Turcja (5 proc.), Azerbejdżan (2 proc.) i Rosja (2 proc.).

W rankingu ILGA-Europe 0 proc. oznacza rażące naruszanie praw człowieka; 100 proc. – poszanowanie praw człowieka, pełną równość.

W trzech kategoriach z siedmiu: Rodzina, Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, Integralność cielesna osób interpłciowych, nasz kraj otrzymał 0 punktów.

Jest tu jednak pewien haczyk. Ranking nie mierzy postaw społeczeństwa i poziomu akceptacji wobec osób LGBT+, ale jest oparty na analizie krajowego prawodawstwa i praktyki stosowania prawa. Natomiast wiele praw, które twórcy rankingu uznają za wspierające społeczność LGBT+, w rzeczywistości są prawami wprowadzającymi cenzurę (choćby zakaz tzw. mowy nienawiści).

Nazywanie jakiegoś państwa najbardziej nietolerancyjnym w oparciu o ten ranking jest więc sporą manipulacją.

W tym roku, tak jak w poprzednim, na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Malta (88 proc.), na drugim Islandia (83 proc.) i trzecim Belgia (78 proc.). Największe skoki w punktacji zaliczyły takie kraje jak: Niemcy, Islandia, Estonia, Liechtenstein i Grecja – podała KPH.

Ranking „Rainbow Map” publikowany jest od 2009 roku przez ILGA-Europe, organizację zrzeszającą organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie.

„Rainbow Map” uwzględnia 49 krajów i jest konsultowany przez organizacje działające na rzecz równouprawnienia osób LGBT+ w Europie. W Polsce tegoroczny ranking konsultowały Kampania Przeciw Homofobii oraz Fundacja Trans-fuzja. Co roku ranking publikowany jest w okolicach 17 maja, czyli IDAHOBIT – Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii.

Źródło:PAP

Najnowsze