Strona głównaWiadomościŚwiatEuropa "ubogacona". Fala gwałtów w miejscach publicznych

Europa „ubogacona”. Fala gwałtów w miejscach publicznych

-

- Reklama -

W Paryżu, w 2023 r. na drogach publicznych miasta, doszło do 93 gwałtów. Podobnie było w 2022, ale podobno „profil napastników się zmienił”. Takie dane ujawniła Komenda Główna paryskiej policji.

Jak podaje, za policją „Le Point”, w 2023 r. w stolicy odnotowano 93 przypadki gwałtu. Liczba ta jest jednak niższa w porównaniu z rokiem 2021, w którym popełniono 104 gwałty. W 2022 r. odnotowano 92 gwałty.

Jednak profil napastników znacznie się zmienił. „Dzisiaj w Paryżu są to w dużej części cudzoziemcy, bez legalnego prawa pobytu, z fali niedawnej imigracji, którzy wjechali na terytorium Francji w sposób nielegalny” – mówiła Linda Kebbab, delegat krajowy związku zawodowego policji SGP .

Według badania Krajowego Obserwatorium Przestępczości i Reakcji Karnych (ONDRP), opublikowanego jeszcze w 2016 roku, ponad 70% gwałtów ulicznych w stolicy ma miejsce w nocy. W 2019 r. pojawiła się tzw. ustawa Grenelle w sprawie przemocy domowej, która jednak zakładała także szkolenie funkcjonariuszy w zakresie przyjmowania skarg dotyczących gwałtów.

Wprowadzono zmiany, ułatwiające składanie skarg, w tym celu powołano nawet platformę internetową „Zatrzymajmy przemoc” (umożliwia zdalną rozmowę z policjantem przed wizytą na na komisariacie). Środki te miały służyć tzw. przemocy domowej, ale gwałt w miejscu publicznym, długo był traktowany jako zjawisko marginesowe.

Dane te wskazują, że tylko w Paryżu dochodziło jednak do 2-3 gwałtów tygodniowo. Jednak liczba różnych „napaści na tle seksualnym” w miejscach publicznych stolicy to już 656 przypadków (691 w 2022 r.), czyli prawie dwa przypadki dziennie.

Źródło: Le Point/ Valeurs

Najnowsze