Strona głównaWiadomościŚwiatOtwarto największy meczet w Afryce. Zbudowali go... Chińczycy

Otwarto największy meczet w Afryce. Zbudowali go… Chińczycy

-

- Reklama -

W Algierze, stolicy Algierii otwarto największy meczet w Afryce. Minaret Wielkiego Meczetu Algierii ma 265 metrów wysokości, a w całym kompleksie może się równocześnie modlić 120 tys. wiernych. Jest to trzeci największy meczet świata.

Meczet został wybudowany przez chińską firmę budowlaną, inwestycja kosztowała 898 mln dol. Wielki Meczet Algierii uroczyście otwarto w niedzielę w obecności prezydenta Abdelmadżida Tebbune’a. Obiekt jest już dostępny dla turystów i Algierczyków od około pięciu lat, dlatego oficjalne otwarcie było symboliczne. Opóźnienie wynikało ze niepokoi społecznych w 2019 roku.

Ali Mohamed Salabi, sekretarz generalny Światowej Unii Ulemów (muzułmańskich uczonych), powiedział, że meczet ten będzie kierował muzułman „w kierunku dobroci i umiaru”. Meczet będzie mógł już oficjalnie przyjąć wiernych w trakcie rozpoczynającego się w marcu świętego dla muzułmanów miesiąca ramadanu.

Trzeci największy meczet świata był projektem wieloletniego prezydenta Algierii Abdelaziza Butefliki, który pragnął na wzór swojego rywala, władającego sąsiednim Marokiem króla Hassana II, stworzyć wielki meczet swojego imienia.

Meczet miał zostać oficjalnie otwarty przez Buteflikę w 2019 roku, ale wielkie protesty tego samego roku, które doprowadziły prezydenta Buteflikę do oddania władzy po 20 latach, uniemożliwiły oficjalną inaugurację. Budowla nie została nazwana po Buteflice ze względu na niechęć algierskiej opinii publicznej, jak i korupcje jaka towarzyszyła wszystkim jego projektom łącznie z budową wielkiego meczetu – komentuje agencja AP.

(PAP)

Najnowsze