Strona głównaWiadomościŚwiatPodolak twierdzi, że Ukraina znajdzie porozumienie z Polską. "Ta sprawa nie wpływa...

Podolak twierdzi, że Ukraina znajdzie porozumienie z Polską. „Ta sprawa nie wpływa na nasze stosunki”

-

- Reklama -

Ukraina i Polska znajdą porozumienie w sprawie protestów na granicy – powiedział w niedzielę PAP Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ta sytuacja nie ma wpływu na nasze wzajemne relacje – podkreślił.

Ta sprawa nie wpływa na nasze stosunki, gdyż rozumiemy wszystko, co dzieje się w sferze politycznej w Polsce. To znaczy, rozumiemy, dlaczego są protesty, ale nie tylko w Polsce. Te protesty odbywają się przecież w całej Europie, we Francji, w Niemczech – oświadczył.

Podolak ocenił, że rolnicy poprzez protesty sprzeciwiają się unijnemu Zielonemu Ładowi. – Poprzez te protesty rolnicy mówią, że nie chcą Zielonego Ładu, nie chcą zmian w dotacjach dla rolnictwa. Po raz kolejny nie chodzi o dwustronne stosunki między Ukrainą a Polską. Nawiasem mówiąc, prezydent Ukrainy ciągle o tym mówi – stwierdził.

Doradca Zełenskiego zapewnił, że strona ukraińska rozumie ekonomiczny komponent protestów i powiedział, że Kijów gotów jest o tym rozmawiać z Warszawą i Brukselą.

Jesteśmy gotowi wziąć bezpośredni udział w takich rozmowach, ponieważ nie tworzymy dzisiaj presji konkurencyjnej na polskich producentów rolnych. Dlatego myślę, że rozwiążemy tę kwestię tak jak to zrobiliśmy z przewoźnikami – oświadczył.

Podolak wytłumaczył, że Ukrainie zależy na odblokowaniu granic ze względu na konieczność nieprzerwanych dostaw uzbrojenia dla ukraińskiej armii, odpierającej inwazję Rosji.

Ta kwestia jest już rozwiązywana, a rząd pana (premiera Donalda) Tuska szuka możliwości odblokowania granic. Mam na myśli punkty kontrolne, przez które przechodzą ładunki ze sprzętem – powiedział.

Dla nas jest to bardzo ważne, ponieważ wojna się nie kończy. Liczba starć jest taka sama, jak sześć miesięcy temu. Każdego dnia dochodzi do 80-120 bezpośrednich starć. Rosja natomiast dysponuje ogromnymi zasobami; ostatnio otrzymała ponad milion dodatkowych pocisków z Korei Północnej. Polska jest kluczowym partnerem tranzytowym w dostawach uzbrojenia dla naszych wojsk – podkreślił.

Pytany o umowę w sprawie bezpieczeństwa między Ukrainą i Polską Podolak poinformował, że rozmowy na ten temat trwają. – Negocjacje trwają. Rozmawiamy z wieloma krajami, w tym z Polską, ponieważ jest dziś ona naszym największym partnerem – powiedział doradca Zełenskiego.

Źródło:PAP

Najnowsze