Strona głównaWiadomościZachód znowu traci wpływy w Afryce

Zachód znowu traci wpływy w Afryce

-

- Reklama -

Trzy kraje Afryki, w których w ostatnim czasie miały miejsce antyzachodnie przewroty wojskowe, głównie antyfrancuskie – Burkina Faso, Mali i Niger wycofują się z ECOWAS – Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.

Reżimy wojskowe sprawujące władzę w Burkina Faso, Mali i Nigrze zdecydowały się wycofać swoje kraje ze skutkiem natychmiastowym ze Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej. Ta organizacja subregionalna liczy 15 krajów członkowskich i do tej pory, główne skrzypce współpracy grała tu Francja.

- Reklama -

Przywódcy trzech Państw Sahelu, wydali komunikat, w którym piszą, że „biorą na siebie całą odpowiedzialność w obliczu historii i odpowiadając na oczekiwania, obawy i aspiracje swoich społeczeństw, podejmują w sposób całkowicie suwerenny decyzję o natychmiastowym wycofaniu Burkina Faso, Mali i Nigru z obszaru gospodarczego Wspólnota Państw Afryki Zachodniej”.

Komunikat taki ukazał się jednocześnie we wszystkich tych trzech krajach. Być może doszły one do wniosku, że wobec zamrożenia relacji z Paryżem, na ECOWACS już wiele nie skorzystają. Wszystkie te kraje mają podobne problemy, brak bezpieczeństwa wewnętrznego, ataki dżihadystów, ubóstwo. Były też krytykowane przez pozostałe kraje ECOWAS, które groziły np. Nigrowi interwencją zbrojną w celu przywrócenia do władzy obalonego prezydenta.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Wojsko w 2020 r. przejęło władzę w Mali, w 2022 r. w Burkina Faso i w 2023 r. w Nigrze. Kraje ECOWAS żądały przywrócenie władz cywilnych. Nałożyły też sankcje i zawiesiły te trzy kraje w swoich organach. „Rozwód” jest tu konsekwencją polityki wojskowych junt.

Źródło: France Info

spot_img

Najnowsze