Strona głównaWiadomościŚwiatW ciągu kilku lat zamknięto kilkadziesiąt kościołów

W ciągu kilku lat zamknięto kilkadziesiąt kościołów

-

- Reklama -

Od 2017 roku w Algierii zamknięto 42 kościoły. W Algierii postępuje prześladowanie chrześcijan, a ofiarą tej polityki są głównie zbory protestanckie, bo te prowadzą tu nadal działalność misyjną. Obecnie w Algierii działają już tylko cztery świątynie protestanckie.

Na mapie prześladowań chrześcijan, Algieria razem z Laosem, okazuje się krajem na świecie, w którym w 2023 r. „najbardziej nasiliły się antychrześcijańskie prześladowania”. To odpowiedź władz na dużą liczbę osób nawróconych z islamu.

Algieria jest pod tym względem wyjątkiem wśród krajów Maghrebu. Nawrócenia są tu dziełem głównie protestantów. W kraju tym działa oficjalnie Kościół Protestanckiego Algierii (EPA), który zrzesza zarówno Kościoły protestanckie, jak i ewangelickie. Jego status, jako stowarzyszenia religijnego został zarejestrowany przez władze Algierii w 1974 r.

Jednak swoboda wyznawania chrześcijaństwa powoli dobiega końca. W 2017 rozpoczęła się w Algierii kampania zamykania kościołów prowadzona przez EPA. Teraz pozostały już tylko 4 kościoły z wcześniejszych 46.

Od dawna monitorowana jest też działalność katolików, a zwłaszcza prób „prozelityzmu”. Metropolia algierska, jedyna metropolii obrządku łacińskiego Kościoła katolickiego na terenie Algierii jest zamieszkana przez blisko 22 miliony ludzi. Do Kościoła katolickiego należy około 2200 (0,01% populacji).

 

Źródło: Portes Ouvertes/ Le Figaro

spot_img

Najnowsze