Nazwiska tradycyjnej promocji noworocznej Legii Honorowej we Francji opublikowano wyjątkowo 31 grudnia. Na liście jest 352 obywateli „zaangażowanych w służbę interesu publicznego”. Legia utworzona przez Napoleona w 1802 r. to najwyższe francuskie odznaczenie narodowe nadawane zarówno osobom cywilnym, jak wojskowym.
Dewizą orderu jest hasło „Honneur et Patrie” (Honor i Ojczyzna). Odznaczenie ma kilka stopni: Krzyż Wielki (Grand Croix), Wielkiego Oficera (Grand Officier), Komandora (Commandeur), Oficera i Kawalera. W 2024 r. w ramach awansu przestrzegano parytetu płci.
Na 352 odznaczeń, przyznano 4 w stopniu „Wielkiego Oficera” i 2 „Krzyże Wielkie”. Nominacje do odznaczeń zgłaszają prezydent, ministrowie, prefekci, stowarzyszenia. W tym roku najwyższe stopnie Legii Honrowej otrzymali miliarder Bernard Arnault, szef koncernu towarów luksusowych LVMH oraz hematolog i członek Akademii Nauk Dominique Meyer.
Tytuły „Wielkiego Oficera” otrzymali z godnie z parytetem płci adwokat Jean-Michel Darrois, Colette Lewiner (menadżer), David de Rothschild (b. szef Banku Rotszylda) i Denise Toros-Marter, szefowa Stowarzyszenia Deportowanych z Auschwitz. Wydaje się, że w nominacji m.in. na ten stopień, pewną rolę odegrało też kryterium pochodzenia, powiązane z falą antysemityzmu we Francji po wybuchu wojny w Gazie.
W tegorocznych nominacjach warto zwrócić uwagę na odznaczenia dla 11 osób, sześciu policjantów i pięciu pracowników, które interweniowały podczas ataku terrorystycznego w szkole średniej Gambetta w Arras 13 października. Otrzymali stopnie Kawalera Legii Honorowej „w uznaniu aktu odwagi”. Pośmiertnie został odznaczony Dominique Bernard, profesor zabity w ataku terrorysty z Czeczenii.
Ze świata sportu na „Rycerzy” mianowano b. zawodnika rugby Frédérica Michalaka, obecnie trenera Racing 92 oraz tenisistkę Marion Bartoli.
Attentat d'Arras: six policiers et cinq personnels du lycée Gambetta reçoivent la Légion d'honneurhttps://t.co/EP1kW5zB33 pic.twitter.com/vNVVK8wNZl
— BFMTV (@BFMTV) December 31, 2023
Źródło: Le Figaro