Strona głównaWiadomościŚwiatFranciszek "przygotował swój grób" i chce "uprościć" papieskie pogrzeby. "Wprowadzę nowy rytuał"

Franciszek „przygotował swój grób” i chce „uprościć” papieskie pogrzeby. „Wprowadzę nowy rytuał”

-

- Reklama -

Papież Franciszek wyjawił we wtorek w wywiadzie dla meksykańskiej telewizji, że „przygotował swój grób w bazylice Matki Bożej Większej” w Rzymie ze względu na wielką cześć, jaką oddaje znajdującej się tam ikonie Matki Bożej Salus Populi Romani. Słowa papieża przytoczyła autorka wywiadu, watykanistka Valentina Alazraki.

W tweecie watykanistka podała też, że papież wyjaśnił, iż „kiedy przychodzi starość i ograniczenia, trzeba się przygotować”.

– Dlatego spotkałem się z ceremoniarzem, by uprościć papieskie pogrzeby – stwierdził Franciszek, cytowany przez Alazraki. Jak dodał, pogrzeby papieża będą „o wiele prostsze”.

– Wprowadzę nowy rytuał – podkreślił.

W kolejnym tweecie watykanistka, przywołując wypowiedzi papieża dla telewizji N+, przytoczyła jego zapewnienia, że mimo problemów ze zdrowiem w tym roku „nigdy nie myślał o ustąpieniu z urzędu”.

Mówiąc o rezygnacji Benedykta XVI w 2013 roku Franciszek podkreślił, że „był on człowiekiem wielkim i pokornym” i „kiedy zdał sobie sprawę ze swoich ograniczeń miał odwagę powiedzieć: dość”.

Papież potwierdził też, że został zaproszony do swojej ojczystej Argentyny przez nowego prezydenta tego kraju Javiera Mileia.

W niedzielę Franciszek skończy 87 lat.

Źródło:PAP

Najnowsze