Strona głównaWiadomościŚwiatTak Holandia walczy z "antysemityzmem". Darmowe zwiedzanie "przedsionka piekła"

Tak Holandia walczy z „antysemityzmem”. Darmowe zwiedzanie „przedsionka piekła”

-

- Reklama -

Centrum Pamięci Obozu Westerbork, na północy Holandii, można było w niedzielę zwiedzać bezpłatnie. Jak poinformowała placówka ma to pomóc w walce ze wzrostem antysemityzmu w kraju, wywołanym przez wojnę Izraela z palestyńskim Hamasem.

– Nie możemy zatrzymać wojny, ale możemy otworzyć nasze drzwi – oświadczyła Bertien Minco, dyrektor byłego niemieckiego nazistowskiego obozu przejściowego z okresu II wojny światowej.

W komunikacie Centrum napisano: „Jesteśmy zaniepokojeni rosnącą polaryzacją i poważnym wzrostem antysemityzmu w Holandii, które obserwujemy od ataku Hamasu na Izrael 7 października br. i wojny w Gazie. Aby temu przeciwdziałać, wstęp do muzeum jest bezpłatny w niedzielę 10 grudnia podczas żydowskiego święta świateł Chanuka”.

Jak podkreśliła dyrektor Minco nie ma lepszego momentu niż bezpłatne otwarcie drzwi centrum w okresie Chanuki. Jednocześnie tego dnia organizowane były także dodatkowe wycieczki po terenie obozu, a dwóch zaproszonych prelegentów dzieli się z gośćmi swoimi doświadczeniami. Są to Micha Gelber, który opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w Westerbork, a także Naomi Koster-Levie, która dzieli się swoją historią rodzinną. Jej rodzice spędzili długi czas w obozie i byli świadkami jego wyzwolenia.

Obóz Westerbork powstał w pobliżu Hooghalen w północnej Holandii. Był wykorzystywany jako obóz przejściowy dla holenderskich Żydów, Sinti oraz Romów, a także członków ruchu oporu. Ze względu na to, że więźniowie byli w nim przetrzymywani przed wysłaniem do obozów zagłady nazywany był „przedsionkiem piekła”.

Źródło:PAP

Najnowsze