Strona głównaWiadomościPolskaPolacy twierdzą, że znają się na podatkach. Większość myśli, że nie płaci...

Polacy twierdzą, że znają się na podatkach. Większość myśli, że nie płaci VAT i akcyzy

-

- Reklama -

Dwie trzecie podatników deklaruje, że zna swoje prawa, a jednocześnie większość myśli, że nie płaci VAT i akcyzy, choć są one w cenie np. paliwa czy lunchu – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

Jak wskazuje dziennik, takie wnioski płyną z badania „Co Polacy wiedzą o podatkach?”, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie e-pity. Jak oceniła gazeta, raport m.in. pokazuje, że dwie trzecie respondentów deklaruje znajomość swoich praw podatkowych.

Z badania wynika, że Polacy najczęściej deklarują znajomość PIT. Takie przekonanie ma 85 proc. badanych. Na drugim miejscu z 75 proc.VAT i podatek od nieruchomości. Żadnego podatku nie kojarzy 5 proc. badanych.

„Więcej światła na to, co Polacy wiedzą o podatkach, rzucają odpowiedzi na pytanie, jakie płacili lub płacą ci, którzy deklarują, że znają przynajmniej jeden. I tu nie jest już różowo. Bo o ile znów najczęściej wskazanie padało na PIT – 77 proc., o tyle już na VAT wskazało tylko 55 proc. pytanych, a na akcyzę niecałe 21 proc. Co ciekawsze, prawie 5 proc. z tej grupy jest przekonana, że nie zapłaciło i nie płaci żadnej daniny” – pisze „Rzeczpospolita”.

Z raportu wynika także, że 60 proc. osób deklarujących płacenie podatków najczęściej rozlicza się samodzielnie. Zaledwie co piąta korzysta z pomocy ekspertów.

– Jakiś podatek z własnej kieszeni płaci codziennie każdy z nas. To przede wszystkim VAT i akcyza, które są typowymi podatkami od konsumpcji i składnikiem ceny za wiele towarów oraz usług, np. lunchu, fryzjera czy biletu autobusowego. Akcyzą objęte jest np. paliwo, więc każdy kierowca dorzuca się do budżetu, płacąc za nie na stacji benzynowej. Nie mówiąc już o innych wyrobach akcyzowych, jak papierosy czy alkohol. Widać, że Polacy tego nie wiedzą, skoro prawie 80 proc. badanych uważa, że nie zapłaciło nigdy akcyzy – zauważa w rozmowie z dziennikiem Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy.

W ocenie eksperta jest to efekt braku edukacji ekonomicznej, która powinna być elementem nauczania już od szkoły podstawowej.

Badanie metodą wywiadu online odbyło się w październiku 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1002 ankietowanych.

Źródło:PAP

Najnowsze