Strona głównaWiadomościObcięli głowę Beatrycze Sabaudzkiej

Obcięli głowę Beatrycze Sabaudzkiej

-

- Reklama -

W mieście Les Échelles nieznani sprawcy zdekapitowali pomnik Béatrice de Savoie. Żandarmeria francuska wszczęła dochodzenie. Do zdarzenia doszło w nocy z 30 na 31 października. Pomnik został odsłonięty w 2016 roku.

Dopiero 1 listopada mieszkańcy Échelles (Savoie) ze zdumieniem odkryli, że w nocy z pomnika Béatrice de Savoie odcięto głowę. Jak podaje regionalna gazeta, stowarzyszenie La Commanderie, które sfinansowało postawienie pomnika, planuje złożyć oficjalną skargę.

To symboliczna dla miasta postać. Trzymetrowy pomnik został wzniesiony w 2016 roku ku pamięci Beatrycze Sabaudzkiej, która przyczyniła się do rozwoju regionu. Beatrycze sabaudzka urodziła się w 1198, ale jej działalność przypada na wiek XIII. W 1219 roku poślubiła Rajmunda Berengara IV, hrabiego Prowansji.

Rajmund i Beatrycze mieli cztery córki (dwaj synowie urodzili się martwi), które poślubiły królów, w tym króla Francji Ludwika IX Świętego, króla Anglii Henryka III Plantageneta, króla Niemiec Ryszarda z Kornwalii i króla Sycylii Karola I Andegaweńskiego.

Beatrycze Sabaudzka była protektorką zakonu Szpitalników, przekazała swój majątek joannitom zakonu św. Jana Jerozolimskiego. W departamencie Sabaudii ma kilka ulic; jej imię nosi miejscowa uczelnia. Od 1971 roku Rada Generalna Sabaudii przyznaje „Kulturalne Nagrody Béatrice de Savoie”.

Zemsta na Beatrycze, postaci ze średnich wieków, mocno dziwi. Może to być akt chuligański, ale też kolejny przykład nienawiści do historii i tradycji przedrewolucyjnej Francji. Może też złoczyńców zainspirował do barbarzyństwa Krzyż, który trzyma Beatrycze?

Najnowsze