Strona głównaWiadomościŚwiatHindusi zamawiają sobie 26 samolotów bojowych Rafale

Hindusi zamawiają sobie 26 samolotów bojowych Rafale

-

- Reklama -

Indie rozpoczęły negocjacje w sprawie zakupu 26 samolotów Rafale od firmy Dassault. To dobra wiadomość dla francuskiej firmy, która otrzymała już zapytanie ofertowe na 54 takie maszyny od Arabii Saudyjskiej.

Indie są zainteresowane zakupem 26 samolotów Rafale Marine – wersji przystosowanej dla marynarki wojennej i samoloty te będą przeznaczone do wyposażenia dwóch hinduskich lotniskowców. Na 26 samolotów Rafale, zakup ma dotyczyć 24 maszyn jednomiejscowych i 4 dwumiejscowych. Samoloty te mają uzupełnić lub zastąpić 40 rosyjskich samolotów typu Mig-29, które ma na wyposażeniu hinduska marynarka wojenna.

Negocjacje zostały otwarte. Według francuskiej Dyrekcji Generalnej ds. Uzbrojenia (DGA) i kierownictwa Dassault Aviation mają zostać określone warunki sprzedaży, także offset, wyposażenie, uzbrojenie, szkolenia pilotów i konserwacja maszyn. Kontrakt ma zostać sfinalizowany w 2024 r., dostawy rozpoczną się od roku 2027 r.

Negocjowany kontrakt opiewa na sumę rzędu 5–6 miliardów euro. Paryż mówi także o znaczeniu politycznym i dyplomatycznym takich umów. Media podkreślają „ostrożność” Francji, która obawia się, że sprzedaż skomplikowanej broni wiąże się także z ryzykiem transferu technologii, co wymaga ostrożnego negocjowania warunków kontraktów.

Dodatkiem do kontraktu ma być zlecenie przez hinduskie siły powietrzne firmie Dassault modernizacji kupionych w 2016 roku 36 maszyn Rafale do przenoszenia i użycia różnych indyjskich rakiet produkowanymi przez New Delhi.

Ostatnio Pierre Conesa, były zastępca Generalnej Delegacji ds. Uzbrojenia (DGA), mówił, że Francja ma problem z produkcją Rafale i jeśli szybko nie podpisze nowych kontraktów, pojawią się kolejne problemy. Podpisali…

Dassault Rafale to dwusilnikowy wielozadaniowy samolot myśliwski ze skrzydłami typu delta, produkowany od lat 90. Można go wykorzystywać jako samolot myśliwski, szturmowy, rozpoznawczy, czy bombowiec. Maszyny brały udział m.in. w operacjach w Libii i Mali.

Poza armią francuską, samoloty te posiada Egipt, a zamówienia złożyły Indie, Katar, Grecja, Indonezja, Emiraty Arabskie i Chorwacja (używane samoloty)

Źródło: Valeurs Actuelles

Najnowsze