Strona głównaWiadomościŚwiatDonald Trump ukarany grzywną. „Zrób to jeszcze raz i będzie gorzej”

Donald Trump ukarany grzywną. „Zrób to jeszcze raz i będzie gorzej”

-

- Reklama -

Sędzia Arthur Engoron nałożył na byłego prezydenta Donalda Trumpa grzywnę w wysokości 10 tys. dolarów za naruszenie „nakazu ograniczonego milczenia”. Zeznawał on w środę pod przysięgą w nowojorskim procesie cywilnym o oszustwo.

Wcześniej sąd zabronił Trumpowi wygłaszania komentarzy pod adresem personelu sądu. Mimo to w rozmowie z prasą mówił on o „osobie bardzo stronniczej siedzącej obok” sędziego Engorona. Odniósł się jakoby do urzędniczki sędziego, Allison Greenfield, która często sama przesłuchiwała pełnomocników obu stron.

Według CBS News po komentarzu Trumpa Engoron stwierdził, że mogło to naruszyć nakaz ograniczonego milczenia wprowadzony po tym, kiedy Trump umieścił w mediach społecznościowych obraźliwy post na temat Greenfield. 3 października Trumpowi i innym osobom zaangażowanym w sprawę zakazano publicznego wypowiadania się na temat personelu sędziego.

Przeciw grzywnie zaprotestowali obrońcy Trumpa. Przekonywali, podobnie jak były prezydent, że jego uwagi skierowane były do świadka w procesie Michaela Cohena. Był on niegdyś adwokatem nowojorskiego miliardera.

Adwokat Trumpa, Alina Habba, powiedziała, że „nie lubi, jak na nią krzyczą urzędnicy w sądzie, którzy nie zasłużyli na to stanowisko”. Jak dodała „wpływ Greenfield na ławę sędziowską jest całkowicie niewłaściwy i powinien się skończyć”.

Engoron odpowiedział, że jego praktyką jest konsultowanie się ze swoimi prawnikami i ceni sobie ich wkład. Sam podejmuję jednak ostateczne decyzje.

To już druga kara od czasu, kiedy Trump otrzymał nakaz ograniczonego milczenia. 20 października sąd nałożył na niego grzywnę w wysokości 5 tys. dolarów. Doszło do tego, ponieważ replika usuniętego wpisu w mediach społecznościowych, który stał się przyczyną wydania nakazu, nigdy nie została usunięta ze strony jego kampanii wyborczej.

Sędzia ostrzegł, że Trump zostanie ukarany wyższą grzywną, jeśli ponownie złamie nakaz milczenia.

„Zrób to jeszcze raz i będzie gorzej” – podkreślił Engoron.

Chciał zapłacić Trumpowi astronomiczną kwotę, aby ten nie kandydował na prezydenta

Źródło:PAP

Najnowsze