Strona głównaWiadomościPolitykaPosłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze. Ponad 100 sejmowych debiutantów. Głośne nazwiska

Posłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze. Ponad 100 sejmowych debiutantów. Głośne nazwiska

-

- Reklama -

W czwartek nowi posłowie odbiorą zaświadczenia o wyborze; wśród nich jest ponad 100 sejmowych debiutantów. Po latach przerwy do Sejmu wrócą Donald Tusk, Roman Giertych czy Przemysław Wipler. Najmłodszym posłem będzie 24-letni Adam Gomoła.

Z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu dostało się blisko 20 osób, które po raz pierwszy zasiądą w ławach przy ul. Wiejskiej. Koalicja Obywatelska wprowadziła do Sejmu ponad 40 debiutantów, Trzecia Droga – ponad 30, Konfederacja – kilkunastu, a Nowa Lewica – kilkoro.

- Reklama -

Wśród sejmowych debiutantów wprowadzonych przez PiS są m.in. prezydenccy ministrowie – Marcin Przydacz (szef Biura Polityki Międzynarodowej, b. wiceszef MSZ), Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta) i Piotr Sałek (doradca prezydenta).

Po raz pierwszy w ławach sejmowych zasiądzie też dotychczasowy minister cyfryzacji i były wiceminister zdrowia „ten od respiratorów” Janusz Cieszyński, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Wśród sejmowych debiutantów są także szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki oraz szef biura gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Michał Moskal – ten młokos od słynnej już „piątki antyrolniczej”.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej są dotychczasowi senatorowie Marcin Bosacki i Robert Dowhan, wieloletni prezydent Sopotu Jacek Karnowski, lider AgroUnii Michał Kołodziejczak, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak, były trener skoczków narciarskich Apoloniusz Tajner, historyk i dziennikarz Bogusław Wołoszański, były piłkarz Arki Gdynia Rafał Siemaszko czy nauczyciel znany z programu dla młodzieży w TVN Marcin Józefaciuk.

Również Trzecia Droga, czyli formacja oparta na współpracy PSL i Polski 2050, wprowadziła do Sejmu szereg nowych nazwisk. Wśród najbardziej znanych jest lider Polski 2050 – Szymon Hołownia i wiceszef tej formacji Michał Kobosko. Najmłodszym posłem w Sejmie nowej kadencji będzie wybrany z listy Trzeciej Drogi 24-letni Adam Gomoła – ekonomista, rzecznik Polski 2050 w woj. opolskim.

Wśród debiutantów, którzy dostali się do Sejmu z list Nowej Lewicy głośno jest o Łukaszu Litewce, który w okręgu sosnowieckim uzyskał najlepszy wynik – 40 579 głosów. To prawie dwa razy więcej niż współprzewodniczący Nowej Lewicy, dotychczasowy wicemarszałek Sejmu i „jedynka” w Sosnowcu Włodzimierz Czarzasty, który dostał 22 332 głosy.

Także Konfederacja wprowadziła do Sejmu nowe twarze, wśród ich jest współprzewodniczący formacji Sławomir Mentzen, który w Warszawie zdobył ponad 100 tys. głosów. Z listy Konfederacji w woj. lubelskim mandat zdobył szef sztabu ugrupowania, przedstawiciel narodowców Witold Tumanowicz. W podwarszawskim okręgu najwięcej głosów z listy Konfederacji uzyskała Karina Bosak startująca z drugiego miejsca (21 217 głosów) i tym samym w ławach poselskich zasiądzie po raz pierwszy.

To nie jedyni sejmowi debiutanci z Konfederacji. Więcej w poniższym tekście.

Konfederacja wprowadzi 18 posłów. Zobacz, kto będzie reprezentował prawicę w Sejmie i jak rozłożyły się mandaty

 

Źródło:PAP/nczas.info
spot_img

Najnowsze