Strona głównaWiadomościBiznesChciał zapłacić Trumpowi astronomiczną kwotę, aby ten nie kandydował na prezydenta

Chciał zapłacić Trumpowi astronomiczną kwotę, aby ten nie kandydował na prezydenta

-

- Reklama -

Sam Bankman-Fried, oskarżony o zorganizowanie jednego z największych oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych, podobno rozważał zapłacenie Donaldowi Trumpowi pięć miliardów dolarów, aby ten nie kandydował więcej na urząd prezydenta. Takie rewelacje ujawnia pisarz i dziennikarz Michael Lewis.

W wyemitowanym wywiadzie dla stacji CBS Lewis powiedział, że Bankman-Fried założyciel giełdy kryptowalut FTX, chciał położyć kres kampanii Trumpa. Rozważał zapłacenie byłemu prezydentowi USA aż 5 miliardów dolarów. W zamian za to oczekiwał, że ten nie wystartuje w wyścigu o Biały Dom w 2024 roku.

Oficjalnie człowiek oskarżany o oszustwa finansowe swój zamysł motywował „obawą o stan demokracji” pod rządami Trumpa. Rozterki, jakie miał mieć Bankman-Fried, były dwie. Po pierwsze twierdził, że to działanie w stylu Trumpa, a po drugie nie był pewien, czy takie działanie jest legalne. Ostatecznie propozycji nie złożył, bo w listopadzie 2022 roku upadła kryptowalutowa giełda.

Opowiadając tę historię Lewis niewątpliwie promował swoją książkę „Going Infinite: The Rise and Fall of a New Tycoon”, która ujawnia nieznane dotychczas fakty dotyczące byłego założyciela FTX. Książka ma swoją premierę we wtorek 3 października, czyli w dniu, w którym Bankman-Fried po raz pierwszy stanie przed sądem.

Rewelacje te krótko skomentował rzecznik kampanii Trumpa Steven Cheung. W stacji NBC stwierdził, że Bankman-Fried to „kłamca”, który „powrócił na ścieżkę i próbuje nadal oszukiwać ludzi”.

Sam Bankman-Fried – zarzuty dla założyciela giełdy kryptowalut FTX

Założycielowi upadłej giełdy FTX postawiono w sumie osiem zarzutów oszustwa finansowego. Jeśli wszystkie zostaną udowodnione, grozi mu ponad 100 lat pozbawienia wolności, czyli po prostu dożywocie.

Prokuratorzy zarzucają, że Bankman-Fried korzystał z miliardów dolarów pieniędzy klientów do celów osobistych. Kupował za to m.in. ekskluzywne nieruchomości, a pieniądze miał wyprowadzać poprzez prywatny fundusz Alameda Research. Trzej jego najbliżsi współpracownicy przyznali się do winy i współpracują z prokuratorami. Przed upadkiem FTX majątek 30-letniego Bankmana-Frieda szacowano na 26 miliardów dolarów.

Źródło:CNBC

Najnowsze