Strona głównaWiadomościŚwiatIzrael czyści przedpole. Pół miliona obywateli wewnętrznie przesiedlonych

Izrael czyści przedpole. Pół miliona obywateli wewnętrznie przesiedlonych

-

- Reklama -

Prawie 500 tys. Izraelczyków zostało wewnętrznie przesiedlonych od czasu śmiercionośnych ataków Hamasu 7 października, powiedział rzecznik izraelskiej armii na wtorkowej konferencji prasowej. Jest to duża liczba biorąc pod uwagę, że w całym Izraelu żyje niewiele ponad 9 milionów osób.

„Około pół miliona Izraelczyków zostało przesiedlonych” w granicach Izraela. „Ewakuowaliśmy całe południe Izraela, wszystkie miejscowości w pobliżu Strefy Gazy, zgodnie z wytycznymi rządu (…) To samo zrobiliśmy na północy, gdzie ewakuowano 20 miejscowości w pobliżu granicy” – przekazał rzecznik izraelskiej armii Jonathan Conricus.

„Większość tych osób wyjechała z własnej inicjatywy i obecnie trwa ewakuacja południowego miasta Sderot”; „Nie chcemy, aby ludność cywilna znajdowała się w pobliżu stref działań wojennych. Przede wszystkim chcemy chronić naszych obywateli przed niszczycielskimi skutkami wojny” – powiedział Jonathan Conricus.

„Wysiedleńcy znaleźli schronienie u krewnych w centrum kraju, w bezpieczniejszych obszarach”. „To znaczące przesiedlenie ludności w Izraelu, o którym bardzo mało się mówi. Sytuacja w Gazie jest gorsza” – przyznał.

Od czasu śmiertelnych ataków Hamasu, w wyniku których w Izraelu zginęło 1400 osób, armia ostrzeliwuje Strefę Gazy i przygotowuje się do ofensywy lądowej, powodując bardzo duże ruchy ludności w tej małej enklawie objętej izraelską blokadą lądową, powietrzną i morską od 16 lat.

Według ONZ milion osób uciekło w ciągu tygodnia z północy Strefy Gazy na południe tego terytorium.

Według lokalnych władz palestyńskich w atakach odwetowych prowadzonych od 9 października przez Izrael zginęło co najmniej 2750 osób, głównie palestyńskich cywilów, w tym setki dzieci.

Źródło:PAP

Najnowsze