Strona głównaWiadomościPolitykaCzy Artur Dziambor będzie posłem? Znamy ostateczne wyniki z Gdyni

Czy Artur Dziambor będzie posłem? Znamy ostateczne wyniki z Gdyni

-

- Reklama -

Czy Artur Dziambor nadal będzie posłem? Znamy już dane ze 100 proc. obwodów głosowania w okręgu nr 26, czyli gdyńsko-słupskim. Wiadomo, jak rozłożyły się mandaty.

W ostatnich miesiącach wiele działo się w politycznym życiu wolnościowego posła Artura Dziambora. Najpierw wystąpił z partii KORWiN i założył Wolnościowców, którzy działali w obrębie Konfederacji.

Gdy karty zaczął rozdawać Sławomir Mentzen, Dziambor został odsunięty na boczny tor, a finalnie całkowicie usunięty z Konfederacji. Poseł szukał nowej politycznej drogi, ale w pewnym momencie jasne stało się, że Wolnościowcy mają zbyt słabe struktury, nie zbiorą wystarczającej liczby podpisów i tym samym nie wystartują w wyborach do Sejmu.

Dziambor pod koniec sierpnia ogłosił, że powalczy o mandat senatora, ale kilka dni później nastąpił zwrot. Otrzymał propozycję startu do Sejmu z list Trzeciej Drogi i ją przyjął. Wystartował z ostatniego miejsca w Gdyni.

Czy Dziambor będzie posłem? Co z Tyszką i kto posłem z Gdyni?

Po przeliczeniu wszystkich głosów z okręgu nr 26 wiemy już, jak rozłożyły się mandaty. W tym okręgu zwyciężyła w Koalicja Obywatelska zdobywając 37,91 proc. Na PiS głosowało 29,24 proc. wyborców. Trzecia Droga uzyskała 13,59 proc., Nowa Lewica 8,33 proc., a Konfederacja 7,21 proc.

Powyższe wyniki, przy zastosowaniu metody d’Hondta oznaczają, że KO przypadło 6 mandatów, PiS-owi 4, Trzeciej Drodze 2, a Lewicy i Konfederacji po jednym.

Dziambor, z ostatniego miejsca na liście Trzeciej Drogi, uzyskał ponad 9 tys. głosów, ale to nie wystarczy, by zostać posłem. Był to trzeci wynik na listach Trzeciej Drogi, a ta zgarnie dwa mandaty. Dziambor może mówić o podwójnym „pechu”. Nie dość, że miał pierwszy „niebiorący” mandat na liście TD, to na dodatek całe ugrupowanie miało pierwszy „niebiorący” mandat w okręgu.

Posłem będzie natomiast Stanisław Tyszka, który jako „jedynka” Konfederacji w Gdyni zdobył blisko 20 tys. głosów i zdobędzie jedyny mandat przysługujący formacji, z której startował.

Poza tym posłami z Gdyni zostaną: Barbara Nowacka, Zbigniew Konwiński, Rafał Siemaszko, Stanisław Lamczyk, Henryka Krzywonos-Strycharska, Kazimierz Plocke (wszyscy KO), Piotr Muller, Marcin Horała, Aleksander Mrówczyński, Dorota Arciszewska-Mielewczyk (wszyscy PiS), Marek Biernacki, Wioleta Tomczak (wszyscy TD) i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica).

Najnowsze