Strona głównaWiadomościPolskaOstateczny LATE POLL: Trzecia Droga zyskuje, marne pocieszenie dla Konfederacji

Ostateczny LATE POLL: Trzecia Droga zyskuje, marne pocieszenie dla Konfederacji

-

- Reklama -

Poznaliśmy ostateczne wyniki badania late poll firmy Ipsos. W stosunku do wyników exit poll dużo zyskuje Trzecia Droga. Nieznacznie rośnie także Konfederacja, która ma szansę na utworzenie klubu poselskiego.

Państwowa Komisja Wyborcza wciąż zlicza głosy i na bieżąco aktualizuje wyniki wyborów parlamentarnych. Aktualnie przeliczono ponad 65 proc. głosów. Szczegóły tutaj.

Tymczasem poznaliśmy ostateczne wyniki late poll, które są znacznie dokładniejsze niż te, które podano w niedzielę o godzinie 21.

Exit poll i late poll – na czym polega różnica?

Na czym polega różnica? Najprościej ujmując – exit poll to zbieranie danych bezpośrednio od wyborców wychodzących z lokalu. Czasami mogą oni celowo wprowadzić ankieterów w błąd lub po prostu odmówić odpowiedzi na pytanie. Nie sposób także przepytać wszystkich uczestniczących w wyborach.

Ci sami ankieterzy czekają jednak na ostateczne wyniki z konkretnej komisji, przed którą wcześniej przepytywali wyborców. Porównują rezultaty, wprowadzają odpowiednie korekty i tak powstaje nowa, ostateczna i znacznie dokładniejsza prognoza. Szacuje się, że błąd pomiarowy w przypadku late poll wynosi maksymalnie 0,5 pp. W przypadku exit poll może sięgać nawet 3pp.

Wyniki wyborów – late poll

W stosunku do exit poll nieco niższy wynik notują Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. Aż 1 pp. zyskuje natomiast Trzecia Droga. Delikatnie wzrasta także poparcie dla Konfederacji. U Lewicy pozostaje na niezmienionym poziomie.

Wyniki late poll dla poszczególnych komitetów wyborczych wyglądają następująco:

  • Zjednoczona Prawica (PiS, Suwerenna Polska, Republikanie, Kukiz’15) – 36,1 proc.
  • Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna Inicjatywa Polska, Zieloni) – 31 proc.
  • Trzecia Droga (PSL, Polska 2050) – 14 proc.
  • Nowa Lewica (SLD, Wiosna, Razem) – 8,6 proc.
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej) – 6,8 proc.

Zmienił się także prognozowany podział mandatów:

  • Zjednoczona Prawica (PiS, Suwerenna Polska, Republikanie, Kukiz’15) – 196 mandatów
  • Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna Inicjatywa Polska, Zieloni) – 158 mandatów
  • Trzecia Droga (PSL, Polska 2050) – 61 mandatów
  • Nowa Lewica (SLD, Wiosna, Razem) – 30 mandatów
  • Konfederacja Wolność i Niepodległość (Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej) – 15 mandatów

Jeśli taki podział mandatów utrzymałby się, totalna opozycja wciąż dysponuje większością głosów w nowym Sejmie (249 mandatów). Konfederacja wprowadziłaby 15 posłów, co oznacza, że mogłaby stworzyć klub poselski (dotychczas było koło poselskie, co wiąże się m.in. z krótszym czasem na wypowiedzi sejmowe).

Należy jednak pamiętać, że o ile oficjalny procentowy wynik podany przez PKW niewiele zmieni się w stosunku do prezentowanych powyżej wyników late poll, tak podział mandatów może jeszcze ulec zmianie. Wszystko dlatego, że na poziomie okręgów nawet kilkadziesiąt lub kilkaset głosów, które w skali ogólnopolskiej nie mają żadnego znaczenia, mogą zdecydować o mandacie dla tej albo innej partii.

Najnowsze