Strona głównaWiadomościPolitykaNetanjahu osobiście zagrzewa żołnierzy do walki. "Jesteście gotowi na następny etap?"

Netanjahu osobiście zagrzewa żołnierzy do walki. „Jesteście gotowi na następny etap?”

-

- Reklama -

Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotkał się w sobotę z żołnierzami piechoty stacjonującymi przy granicy z palestyńską Strefą Gazy – poinformowało biuro prasowe kancelarii szefa rządu izraelskiego. Czy jesteście gotowi na następny etap? Bo on się zbliża – powiedział premier do żołnierzy.

Powszechnie oczekuje się, że dojdzie do ofensywy lądowej wojsk Izraela na Strefę Gazy, rządzoną przez terrorystyczną organizację Hamas, która 7 października zaatakowała przygraniczne osiedla i bazy izraelskie, pozostawiając za sobą setki pomordowanych cywili i uprowadzając zakładników.

Z tajnych dokumentów znalezionych przy terrorystach, nagrań wideo i relacji świadków wyłania się obraz nadzwyczaj szczegółowo zaplanowanego i skoordynowanego ataku palestyńskiego Hamasu, którego celem było zabicie jak największej liczby osób w Izraelu – pisze w sobotę portal Times of Israel.

Według izraelskich urzędników dokumenty świadczą, że Hamas systematycznie zbierał informacje wywiadowcze na temat każdego kibucu w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i tworzył odrębne plany ataku na każdą z wiosek. Plany te zakładały wyraźne wytyczne dotyczące zabijania kobiet i dzieci.

Znaleziono między innymi szczegółowy plan uderzenia na kibuc Kfar Saad. Jedna jednostka Hamasu miała zabezpieczyć wschodnią część kibucu, a druga – zachodnią. Bojownikom kazano przeszukać szkołę, ośrodek młodzieżowy, wziąć zakładników i „zabić tak wielu ludzi, jak to możliwe” – przekazała stacja NBC.

Plany zawierały rozkaz ataków na gabinet dentystyczny, supermarket i stołówkę. „Taki poziom szczegółowości mógłby sprawić, że komukolwiek zajmującemu się sprawami wywiadowczymi opadnie szczęka” – oceniło anonimowe źródło NBC w Siłach Obronnych Izraela (IDF).

„Nigdy nie widziałem tak szczegółowego planowania” zmasowanego ataku terrorystycznego – powiedział inny urzędnik, również zastrzegając sobie anonimowość.

Izraelska telewizja publiczna Kan ujawniła w piątek treść jednego z dokumentów Hamasu, znalezionego na południu Izraela po ataku terrorystów. Atakujący kibuc bojownicy mieli zabić jak najwięcej cywilów, wziąć zakładników, stawić opór siłom bezpieczeństwa i czekać na dalsze rozkazy.

Najnowsze