Strona głównaWiadomościŚwiatEgipt nie wpuści nikogo ze Strefy Gazy. Ustawili betonowe zapory na przejściu...

Egipt nie wpuści nikogo ze Strefy Gazy. Ustawili betonowe zapory na przejściu granicznym

-

- Reklama -

Władze Egiptu nie zezwoliły w sobotę Amerykanom i obywatelom innych krajów na wjazd przez przejście graniczne w Rafah, twierdząc, że przejście to musi służyć głównie do transportu pomocy humanitarnej dla palestyńskiej Strefy Gazy – podała CNN.

Według związanego z władzami w Kairze lokalnego kanału informacyjnego Alqahera News, „władze odrzuciły pomysł wykorzystania przejścia granicznego w Rafah wyłącznie dla obcokrajowców. Dodały, że stanowisko Egiptu jest jasne i że przejście jest przeznaczone dla transportu pomocy do Strefy Gazy”.

Wcześniej w sobotę Departament Stanu USA wysłał wytyczne do Amerykanów palestyńskiego pochodzenia w Strefie Gazy, informując, że przejście graniczne w Rafah „może być otwarte” w godzinach popołudniowych.

W sobotę rano palestyński funkcjonariusz graniczny powiedział CNN, że na przejściu w Rafah ułożono betonowe płyty, blokując wszystkie bramy. „Setki Palestyńczyków z zagranicznymi paszportami przybyły w sobotę na przejście graniczne w Rafah i godzinami siedzieli na ulicach, czekając na przekroczenie granicy” – powiedział urzędnik. „Bramy są zamknięte i nikt nie jest przepuszczany” – dodał.

BBC poinformowało, że na przejściu granicznym w Rafah jest około 500 osób posiadających zagraniczne paszporty, które bezskutecznie próbują opuścić Strefę Gazy. Mają paszporty amerykańskie, brytyjskie, francuskie, chińskie, szwajcarskie i szwedzkie. Zdecydowana większość z nich to osoby posiadające podwójne obywatelstwo.

Najnowsze