Strona głównaWiadomościPolskaSezon grzewczy 2023/24. Urzędnicy w asyście mundurowych zapukają do drzwi Polaków. Bez...

Sezon grzewczy 2023/24. Urzędnicy w asyście mundurowych zapukają do drzwi Polaków. Bez zapowiedzi

-

- Reklama -

W związku z uchwałą antysmogową przyjętą w niektórych regionach Polski, pod drzwiami polskich obywateli mogą pojawić się urzędnicy w asyście służb mundurowych, by przeprowadzić kontrole urządzeń grzewczych. Takie wizyty mogą być nawet niezapowiedziane.

„Kontrole przeprowadzane są przez upoważnionych pracowników Urzędu, mogą również odbywać się w asyście służb mundurowych. Informujemy również, że organ nie ma obowiązku uprzedniego zawiadamiania właściciela nieruchomości o zamiarze przeprowadzenia kontroli” – czytamy w komunikacie gminy Krasne na Podkarpaciu.

Tego typu kontroli mogą spodziewać się mieszkańcy regionów, w których uchwalono regulacje zakazujące eksploatacji konkretnego rodzaju kotłów, pieców grzewczych, czy korzystania z poszczególnych rodzajów paliw.

Szereg tego typu uchwał antysmogowych podjęto m.in. w takich regionach jak Podkarpacie czy Mazowsze.

W Warszawie kontrolami zajmie się Straż Miejska. Od 1 października mieszkańcy miasta stołecznego nie mogą już palić węglem. Strażnicy miejscy dostali uprawnienia, by kontrolować, czy zakaz jest przestrzegany.

Kary mogą być naprawdę wysokie. Np. jeśli kontrolerzy odkryją, że dany gospodarz pali śmieciami w domu lub na podwórku, to grzywna, którą będzie musiał zapłacić, może wynieść nawet 5000 tys. zł – zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach.

Przed kontrolerami nie będzie można zamknąć drzwi i ich nie wpuścić – zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym nawet karą aresztu.

Źródło:o2.pl

Najnowsze