Strona głównaWiadomościŚwiatZbliża się ofensywa lądowa? Izraelska armia żąda, by ponad milion Palestyńczyków został...

Zbliża się ofensywa lądowa? Izraelska armia żąda, by ponad milion Palestyńczyków został pilnie przesiedlony

-

- Reklama -

Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w piątek, że izraelskie wojsko przekazało, iż około 1,1 miliona Palestyńczyków w Strefie Gazy powinno przenieść się na południe enklawy w ciągu najbliższych 24 godzin.

„ONZ uważa, że taki ruch nie może odbyć się bez niszczycielskich konsekwencji humanitarnych” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

- Reklama -

Bez komentarza

„Organizacja Narodów Zjednoczonych gorąco apeluje, aby wszelkie takie zarządzenia, jeśli zostaną potwierdzone, zostały uchylone, aby uniknąć sytuacji, która mogłaby przekształcić to, co i tak jest tragedią, w katastrofalną sytuację” – powiedział.

Dujarric powiedział, że rozkaz izraelskiego wojska dotyczy także całego personelu ONZ i osób przebywających w obiektach ONZ, w tym w szkołach, ośrodkach zdrowia i klinikach.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Misja Izraela przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku nie odpowiedziała na prośbę Reutera o komentarz

Może to sygnalizować zbliżającą się izraelską ofensywę lądową, choć nie zostało to potwierdzone. Poprzedniego dnia rzecznik sił zbrojnych Izraela powiedział, że choć armia przygotowuje się do wejścia do Strefy Gazy, to decyzja nie została jeszcze podjęta – przypomniała agencja AP.

Kilkaset tysięcy przesiedlonych

Tymczasem – jak ujawnił Dujarric – już ponad 338 tys. Palestyńczyków zostało przesiedlonych w wyniku konfliktu między Izraelem a Hamasem.

Dujarric dodał że prawie 218 tys. z nich znajduje schronienie w 92 szkołach prowadzonych przez ONZ w Strefie Gazy.

„Oznacza to, że szósty dzień z rzędu ponad 600 tys. dzieci nie ma dostępu do edukacji w bezpiecznym miejscu w Gazie” – powiedział Dujarric.

ONZ ostrzegła, że sytuacja w Gazie stale się pogarsza, ponieważ organizacje humanitarne nie są w stanie nieść pomocy do odciętej enklawy.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że szpitale w Gazie znajdują się „w punkcie krytycznym”. W czwartek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ostrzegł, że szpitale w Gazie „ryzykują przekształceniem się w kostnice”. Niedobory żywności, wody i prądu już teraz dodatkowo obciążają placówki medyczne.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) oświadczył, że planuje „dotrzeć do ponad 800 tys. ludzi w całej Palestynie”. W środę WFP poinformowało, że dostarczyło żywność ponad 175 tys. wysiedleńców w 88 schroniskach.

spot_img

Najnowsze