Strona głównaWiadomościBiznesSoros inwestuje w Wirtualną Polskę

Soros inwestuje w Wirtualną Polskę

-

- Reklama -

Amerykański Media Development Investment Fund, czyli fundusz wspierany finansowo przez amerykańskiego miliardera o węgierskich i żydowskich korzeniach, George’a Sorosa, inwestuje w polski portal Wirtualna Polska.

„Amerykański Media Development Investment Fund nabył mniejszościowy udział w Wirtualnej Polsce Holding. Inwestycja ma służyć wsparciu w utrzymaniu niezależności mediów należących do WP” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym przez Wirtualna Polska Holding.

Fundusz wspierany przez Sorosa nabył dokładnie 0,2 proc. akcji Wirtualnej Polski. MDIF zapłacił za ten pakiet 6 mln złotych.

W komunikacie czytamy, że „WP jest największym polskim wydawcą mediów online. Każdego dnia informacje, reportaże i materiały wideo przygotowywane przez ponad 400-osobową redakcję docierają do kilkunastu milionów Polaków. Publikacje WP zdobywały nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach, wiele z nich dotyczyło nieprawidłowości w administracji publicznej bądź niewłaściwych działań polityków i urzędników”.

Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski Holding S.A., przekonuje, że „niektóre publikacje, które pojawiają się w serwisach WP, wywołują nieuprawnione ataki ze strony władzy. Próby wywierania wpływu na niezależność naszych mediów, opisane chociażby przez redaktora naczelnego WP w czerwcu, były bulwersujące”.

Ponadto zaznacza, iż „dlatego też jako założyciele, zdecydowaliśmy się na sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji WP amerykańskiemu funduszowi, którego misją jest wspieranie rzetelnego dziennikarstwa na całym świecie”.

„Zgodziliśmy się na tę transakcję w tym roku, mimo że obecna cena giełdowa akcji nie odpowiada – w naszej ocenie – realnej rynkowej wartości WP. W tym wypadku jednak dużo ważniejsze dla nas jako właścicieli jest pozyskanie partnera, który wesprze nas w obronie wolności mediów w Polsce. Pakiet kontrolny pozostaje w polskich rękach” – zapewnia Świderski.

„Media Development Investment Fund to fundusz inwestycyjny non-profit z siedzibą w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych. Fundusz zapewnia finansowanie dłużne i kapitałowe, a także wsparcie merytoryczne, wielu niezależnym mediom w krajach, w których dostęp do wolnych i niezależnych informacji jest zagrożony. MDIF zarządza inwestycjami o wartości 148 milionów dolarów. Od 1996 roku, MDIF zainwestował prawie 300 milionów dolarów, w 148 niezależnych przedsięwzięć medialnych, w 47 krajach. Dzięki wsparciu funduszu, współpracujące media mogą dostarczać wiadomości, informacje i opinie, niezbędne do budowy społeczeństwa obywatelskiego” – czytamy w oficjalnym komunikacie WP.

Źródło:wp.pl

Najnowsze