Strona głównaWiadomościŚwiatHamas nakazuje Palestyńczykom, by zostali w domach. "Komunikat propagandowy"

Hamas nakazuje Palestyńczykom, by zostali w domach. „Komunikat propagandowy”

-

- Reklama -

Hamas nazwał wezwanie do ewakuacji palestyńskich cywilów z północnej części Strefy Gazy „komunikatem propagandowym” Izraela i nakazał im pozostanie w domach – podała agencja AP.

Wcześniej władze Izraela skierowały do palestyńskich cywilów wezwanie do natychmiastowej ewakuacji na południe Strefy. „Ewakuacja jest dla waszego bezpieczeństwa” – przekazały w ostrzeżeniu izraelskie siły zbrojne.

Powszechnie uważa się, że w najbliższym czasie może rozpocząć się izraelska ofensywa lądowa skierowana przeciwko terrorystycznej organizacji Hamas, rządzącej w Strefie Gazy od 2007 roku.

Źródła bezpieczeństwa w Strefie Gazy podały, że mieszkańcom uniemożliwia się opuszczenie północnej części tego regionu – podała dpa. Powołując się na naocznych świadków agencja twierdzi, że Hamas „zatrzymał już kilku mieszkańców i nakazał im powrót na północ”.

ONZ szacuje, że ewakuacja miałaby objąć ponad milion ludzi i ostrzega, że może ona doprowadzić do katastrofy humanitarnej.

Wojna pomiędzy Hamasem i Izraelem trwa od 7 października, kiedy palestyńska organizacja zaatakowała państwo żydowskie, mordując mieszkańców nadgranicznych osad łącznie z dziećmi i porywając cywilów.

Zbliża się ofensywa lądowa? Izraelska armia żąda, by ponad milion Palestyńczyków został pilnie przesiedlony

Najnowsze