Strona głównaOpiniePo wyborach PiS i Konfederacja się rozpadną? A może powstanie rząd PO-PiS?

Po wyborach PiS i Konfederacja się rozpadną? A może powstanie rząd PO-PiS?

-

- Reklama -

Prof. Jarosław Flis kreśli różne scenariusze tego, co może się wydarzyć po wyborach. Jeden z nich mówi o rozpadzie PiS-u i Konfederacji. W innym rząd tworzą razem PiS i PO.

Prof. Jarosław Flis w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” próbował nakreślić różne scenariusze wydarzeń po wyborach.

- Reklama -

– W pierwszym – PiS cudem zyskuje samodzielną większość. Może się okazać, że partia rządząca jest obecnie niedoszacowana albo do Sejmu nie wejdą Nowa Lewica i Trzecia Droga. To jednak najmniej prawdopodobny scenariusz, ponieważ dotąd do Sejmu zawsze wchodziło pięć partii – snuje socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Drugi scenariusz, który bierze pod uwagę ekspert zakłada, że „blok partii opozycyjnych z paktu senackiego zyskuje samodzielną większość. Problemem będzie Andrzej Duda, który może utrudniać stworzenie rządu”.

-------- WSPARCIE NCZAS.INFO --------

WESPRZYJ NCZAS.INFO

NCZAS.INFO to obecnie jedyny w Polsce portal informacyjny, który gwarantuje wolną, niecenzurowaną i prawdziwą informację. Za pisanie prawdy jesteśmy szykanowani przez system rozprowadzania newsów w sieci. Z tego powodu nasze teksty w 75 proc. finansowane są wpłat Czytelników.

Serdecznie prosimy o wspomożenie naszej działalności. Dzięki Państwa wpłatom możemy pisać i rozpowszechniać PRAWDĘ.

Prof. Flis: Koalicja PiS-Konfederacja jest mało prawdopodobna

– W trzecim scenariuszu mamy koalicję PiS z Konfederacją, choć wątpię, czy ci drudzy chcieliby wchodzić w jakikolwiek układ z Kaczyńskim – stwierdza socjolog.
– Czwarty scenariusz – rząd może stworzyć wielka koalicja: KO – Nowa Lewica – Trzecia Droga – Konfederacja. W moim przekonaniu taki scenariusz jest równie nieprawdopodobny, co rząd PO-PiS – mówi dalej ekspert.

Prof. Flis twierdzi jednak, że „można sobie wyobrazić rząd techniczny”. – W piątym scenariuszu rząd tworzy część opozycji z Konfederacją, ale bez lewicy – mówi profesor.

Prof. Flis: Rozpad PiS-u i Konfederacji

– No i ostatnia możliwość, w której PiS po przegranych wyborach się rozpada. Przypomnę, że w 2011 roku przed pierwszym posiedzeniem Sejmu powstała Solidarna Polska, Jacek Kurski mówił wówczas, że „ta czaszka już się nie uśmiechnie”, co trzeba przyznać, było słabą prognozą. W tym roku być może część anonimowych posłów z tylnych ław sejmowych przejdzie do Trzeciej Drogi. Możliwy jest też rozpad Konfederacji. Przy takiej dekompozycji naprawdę wszystko jest możliwe – stwierdza ekspert.

spot_img

Najnowsze