Strona głównaWiadomościPolskaTrwa ewakuacja polskich obywateli z Izraela

Trwa ewakuacja polskich obywateli z Izraela

-

- Reklama -

Trwa ewakuacja polskich obywateli z Izraela przez żołnierzy Wojska Polskiego – podał Sztab Generalny Wojska Polskiego. Jak przekazano, zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, w Izraelu utworzono Polski Kontyngent Wojskowy liczący do 200 żołnierzy.

„Trwa ewakuacja polskich obywateli z terenu Izraela przez żołnierzy Wojska Polskiego. Zgodnie z postanowieniem prezydenta utworzony został Polski Kontyngent Wojskowy w Państwie Izrael, liczący do 200 żołnierzy. Samoloty wojskowe B-737, C-130 i C-295, wraz z personelem medycznym na pokładzie odbywają kolejne rejsy po naszych obywateli. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pomoc Polakom za granicą, w sytuacji katastrof, czy zagrożenia ich życia” – poinformował na platformie X (dawniej Twitter) Sztab Generalny Wojska Polskiego.

W sobotę rano na Izrael rozpoczął się atak muzułmańskiego Hamasu. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Izrael został również zaatakowany tysiącami rakiet. W niedzielę po południu izraelskie wojsko poinformowało, że przeprowadza zmasowane ataki lotnicze na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu. W nocy z niedzieli na poniedziałek wojsko izraelskie poinformowało, że nadal prowadzi naloty powietrzne w Strefie Gazy.

Jak informował w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau, około 1 tys. polskich obywateli będzie chciało wydostać się z Izraela; będzie dwutorowa ewakuacja powietrzna, oprócz lotów z Tel-Awiwu do Warszawy, trzy samoloty będą zabierać naszych rodaków z Tel-Awiwu do Chanii na Krecie i stamtąd do Polski.

„Wczoraj w godzinach wieczornych udało się ewakuować z lotniska (Ben Guriona) już ponad 251 osób, które przybyły dzisiaj rano do Polski, do Warszawy trzema samolotami – Boeingiem 737 i dwoma samolotami C130 Hercules” – powiedział Rau podczas konferencji.

PAP

Najnowsze