Strona głównaWiadomościPolitykaJak zagłosują Polacy? OKO.press o "oczywistym wsparciu" mniejszości niemieckiej dla opozycji

Jak zagłosują Polacy? OKO.press o „oczywistym wsparciu” mniejszości niemieckiej dla opozycji [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Ipsos przeprowadził na zlecenie OKO.press i TOK FM sondaż poparcia dla partii politycznych. Badanie zrobiono pod koniec września.

Z sondażu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 36 proc. poparcia. To o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z 12 września.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 29 proc. To wzrost o 3 pkt. proc. Podium natomiast zamyka Lewica, na którą głos chce oddać 10 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt. proc.).

Do Sejmu weszłyby jeszcze Trzecia Droga z poparciem rzędu 8 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.) oraz Konfederacja, którą popiera 7 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.).

Progu wyborczego, według sondażu, nie przekroczyliby Bezpartyjni Samorządowcy, utrzymując 1-procentowe poparcie. 9 proc. respondentów nie zdecydowało, na kogo odda swój głos. To o 5 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu.

Z sondażu wynika, że chęć udziału w wyborach deklaruje 68 proc. ankietowanych – w tym 60 proc. zdecydowanie zagłosuje, a 8 proc. raczej tak.

Sondaż przeprowadzono w dniach 22-25 września metodą CATI dla OKO.press i TOK FM.

Portal OKO.press podkreśla, że dla „opozycji demokratycznej” to „najlepszy wynik sondażu Ipsos od listopada 2022”.

Procentowy rozkład głosów przeliczono także na mandaty z tym jednak zastrzeżeniem, że niezdecydowanych, na kogo będą głosować, dopytano, jaki wybór jest bardziej prawdopodobny. Do wybory ankietowani mieli „Raczej zagłosuję na PiS” (19 proc.), „Raczej zagłosuję na inną partię niż PiS” (62 proc.), „Trudno powiedzieć” (19 proc.). Zatem 62 proc. spośród tych głosów rozłożono proporcjonalnie na partie inne niż PiS, a 19 proc. – proporcjonalnie pomiędzy wszystkie partie.

Symulacja wyniku wyborów przedstawia się zatem następująco: PiS38,1 proc., KO33 proc., Lewica11,1 proc., Trzecia Droga8,7 proc., Konfederacja7,7 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy1,3 proc.

W takim scenariuszu PiS mógłby wprowadzić do Sejmu 207 posłów, KO158, Lewica41, Trzecia Droga31, Konfederacja22. 1 mandat przypada mniejszości niemieckiej.

„Jak widać, taki podział dawałby koalicji KO, Lewicy i Trzeciej Drogi 230 mandatów, a przy oczywistym wsparciu Mniejszości Niemieckiej – 231 mandatów” – czytamy.

Źródło:OKO.press

Najnowsze