Strona głównaWiadomościŚwiat„Europejski patriotyzm” ma problemy

„Europejski patriotyzm” ma problemy

-

- Reklama -

Kupowanie przez państwa UE broni w innych państwach UE to nowy trend, który ma ostudzić działania Donalda Trumpa. „Europejski patriotyzm” ma jednak problemy, bo jedynie kilka krajów dysponuje odpowiednim sprzętem, i to często w niewystarczających ilościach.

Każda jednak wiadomość o wewnątrzunijnej transakcji zbrojeniowej jest nagłaśniana. Obecnie Grecja podpisuje umowę na dostawę 16 rakiet przeciwokrętowych Exocet z Francji. To część kontraktu na dostawę z Francji dla Grecji czwartej fregaty, która ma być wyposażona w pociski manewrujące.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

O transakcji poinformował grecki minister obrony Nikos Dendias. 16 przeciwokrętowych pocisków rakietowych Exocet wyprodukuje koncern MBDA, a okazją do podpisania kontraktu była wizyta w Atenach francuskiego ministra obrony Sébastiena Lecornu.

Europa Suwerennych Narodów

Grecja od dawna zaopatruje się w broń we Francji, ale ma to związek głównie z jej sąsiadem i także członkiem NATO, czyli Turcją. Paryż od dana krytykuje Erdogana i nie przepuszcza okazji, by wspomagać jego wrogów.

W 2021 roku Francja i Grecja podpisały umowę o strategicznym partnerstwie w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. Ateny zamówiły wówczas 24 samoloty Rafale, a następnie jeszcze trzy fregaty Belharra za łączną kwotę ponad 5,5 miliarda euro.

Oba kraje zawarły w umowie opcję zakupu czwartej fregaty, a francuski minister wskazał w poniedziałek, że „projekt czwartej fregaty posuwa się naprzód”. „Nawiązaliśmy już bliską współpracę, która obejmuje trzy Belharry i prowadzimy rozmowy na temat nabycia czwartej fregaty” – powiedział Nikos Dendias.

Grecki minister obrony powiedział, że omawia także „możliwość nabycia (…) dwóch używanych fregat włoskich”. Grecja ogłosiła w zeszłym miesiącu, że rozpoczyna „największą” w nowożytnej historii przebudowę swojej armii, przeznaczając na ten cel około 25 miliardów euro, w obliczu „narastających wyzwań dla bezpieczeństwa w Europie”. Z tym, że Atenom z pewnością nie chodzi o Putina…

francuski przeciwokrętowy pocisk rakietowy budowany w wersjach do wystrzeliwania z okrętów nawodnych (klasy woda-woda), podwodnych, samolotów, śmigłowców (klasy powietrze-woda) i wyrzutni brzegowych. Do dzisiaj wystrzelono kilkaset sztuk tego pocisku podczas różnych konfliktów zbrojnych.

Prace nad projektem pocisku przeciwokrętowego Exocet przeznaczonego do atakowania dużych jednostek nawodnych rozpoczęto jeszcze w 1967 roku w koncernie Aérospatiale. Pierwsza wersja weszła do służby w Marynarce Wojennej Francji w 1975 roku. Pocisk zyskał sławę, po tym jak użyli go… Argentyńczycy w wojnie o Falklandy.

Marynarka Wojenna Argentyny użyła tych pocisków przeciwko okrętom brytyjskim w 1982 roku. Wystrzelone z argentyńskich samolotów Super Etendard pociski zniszczyły brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Sheffield, a 25 maja transportowiec Atlantic Conveyor. 12 czerwca pociski Exocet MM38 uszkodziły także niszczyciel HMS Glamorgan,

Obecnie francuski pocisk przeciwokrętowy Exocet jest używany przez 33 kraje, a głównym jego konkurentem jest amerykański AGM-84 Harpoon.

Źródło: Le Figaro

Najnowsze