Strona głównaWiadomościŚwiatZakazali kalendarzy adwentowych w szkole

Zakazali kalendarzy adwentowych w szkole

-

- Reklama -

W połowie listopada szkoły we francuskim departamencie Aisne otrzymały list z kuratorium zabraniający im instalowania kalendarzy adwentowych w klasach. Uzasadniano, że stanowią one element „podejścia religijnego” w edukacji. To nowy przejaw antychrześcijańskiej fobii francuskich władz oświatowych.

W tej sprawie zareagował senator z Aisne, Pierre-Jean Verzelen (Niezależni). Nie zgadza się z tym, że odwołanie się do katolickiego święta Bożego Narodzenia w szkole, ważne także kulturowo, spotyka się z groźbami sankcji.

Pismo podpisane przez inspektora Kuratorium ma jasne przesłanie: kalendarze adwentowe nie są już mile widziane w placówkach szkolnych. wydziału. To nie pierwszy przykład rugowania ze szkół własnych tradycji i dziedzictwa, które bez problemu zastępuje tam już islam.

Francuskiej szkole narzucana jest źle pojęta „świeckość,” ale ideową pustkę zapełnia ostatnio inwazja islamu. Najbardziej spektakularnym przykładem były tu zamachy na życie nauczycieli, którzy ośmielili się tą religię krytykować. Codzienna praktyka wygląda jeszcze gorzej. Nauczyciele w niektórych dzielnicach znajdują się pod stałą presją uczniów i ich rodziców – muzułmanów. Mówi się o codzienności otrzymywanych pogróżek, kwestionowaniu niektórych tematów nauczania, a nawet zjawisku „autocenzury” nauczycieli i nie poruszania pewnych tematów.

Tylko we wrześniu odnotowano 328 „ataków na laicyzm”, jak nazywa się nad Sekwaną tego typu incydenty. Liczba wniosków o „ochronę funkcjonalną nauczycieli” wzrosła w ciągu jednego roku o 29%, a sankcje na sprawców gróźb są uważane za byt łagodnie i nie zniechęcające do podobnych działań. W 2023 r. złożono 5264 wnioski o „ochronę funkcjonalną” nauczycieli (z czego 3796 zaakceptowano).

Łatwiej walczyć z katolikami. Kuratoria oświaty opanowane przez wolnomularzy, w imię „ochrony laickości” szkoły, atakują i walczą nawet z prywatnymi szkołami katolickimi. Sąd administracyjny w mieście Pau tymczasowo uchylił właśnie trzyletnie zawieszenie Christiana Espeso na stanowisku dyrektora prywatnej szkoły katolickiej Immaculée-Conception (Niepokalanego Poczęcia).

Dyrektor został oskarżony i odsunięty od funkcji dyrektora na 3 lata przez kuratorium w Bordeaux za rzekome łamanie zasad laicyzmu edukacji. Kuratorium oskarżało Christiana Espeso o „atak na zasady laickości przez zezwolenie na prowadzenie w szkole edukacji religijnej”. Krytykowano go także za zorganizowanie „wycieczki o charakterze religijnym” z Pau do sanktuarium w Lourdes.

Espeso jest także podejrzany o to, że nie dopuścił do rozdania uczniom nowych podręczników z wychowaniem seksualnym i omijał niektóre „progresywne” lektury. Media, które we wrześniu dotarły do dokumentów z kuratorium, pisały, że raport tej instytucji z inspekcji szkoły przypomina… akt oskarżenia i prokuratorskie postępowanie śledcze.

Źródło: Valeurs/ Le Figaro

Najnowsze