Po wystrzeleniu przez Iran prawie 200 rakiet w stronę Izraela we wtorek, 1 października, w mediach społecznościowych pojawiły się filmiki pokazujące rzekome skutki tego ostrzału. Zweryfikowano jednak kilkanaście fałszywych filmów, które sugerują, że rakiety wywołały wielką panikę i spowodowały poważne szkody, a słynna „Żelazna kopuła”, która ma chronić Izrael, okazała się dziurawa.
Sam Izrael twierdzi, że wiele z rakiet irańskich zostało przechwyconych i zginęła tylko jedna osoba, w dodatku… Palestyńczyk. Filmiki o panice mają być w dużej mierze sfabrykowane. W tym mający dużo wyświetleń filmik przedstawiający premiera Benjamina Netanjahu uciekającego do schronu w bunkrze.
Film pokazuje izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu biegającego po korytarzach. „Netanjahu ratuje życie i szuka schronienia w swoim lochu” – komentował filmik na X użytkownik z syryjską flagą w logo. „Premier Benjamin Netanjahu włączył tryb wymuszonego joggingu, aby spieszyć się i schronić na dnie swojego bunkra, gdy zbliżały się irańskie rakiety” – pisał inny komentator.
Szybko jednak okazało się, że ten film nakręcono już 3 lata temu i był publikowany na X 13 grudnia 2021 r. przez samego Beniamina Netanjahu, który był wówczas liderem opozycji. Obraz przedstawia jego zabiegi w Knesecie, izraelskim parlamencie, gdzie musiał biec ze swojego biura do sali plenarnej, aby głosować nad projektem ustawy o materiałach wybuchowych.
Szeroko udostępniany był też film z płonącymi domami. Widać na nim, że ludzie biegają po ulicy, samochody parkują chaotycznie na poboczach i wygląda to na sceny paniki. Słychać też syreny alarmowe. Z tym, że ścieżka dźwiękowa została dodana, a oryginalny dźwięk to piosenka wykonywana przez… kibiców klubu piłkarskiego Mouloudia z Algieru. Obraz z kolei to obchody rocznicy powstania tego klubu z Algierii. Punkty świetlne spadające z nieba to nie rakiety, ale fajerwerki.
Źródło: France Info