Strona głównaWiadomościŚwiatFrancja widzi „odpowiedzialność” Izraela za sytuację w Gazie i na wszelki wypadek...

Francja widzi „odpowiedzialność” Izraela za sytuację w Gazie i na wszelki wypadek wzmacnia u siebie ochronę diaspory żydowskiej

-

- Reklama -

Próby utemperowania działań Izraela wobec ludności cywilnej w Gazie pojawiają się coraz częściej. Francuski minister spraw zagranicznych Stéphane Séjourné mówi, że „odpowiedzialność za blokowanie pomocy (humanitarnej) spoczywa w sposób oczywisty na Izraelu”.

Francja zwróciła się nawet o niezależne śledztwo po czwartkowych wydarzeniach w Gazie. Chodzi o śmierć ponad 110 osób podczas dystrybucji pomocy żywnościowej w Gazie wyniku izraelskiego bombardowania.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

W wywiadzie dla dziennika Le Monde, MSZ Séjourné ostro krytykuje władze izraelskie, które uważa za odpowiedzialne za blokowanie pomocy humanitarnej. Dodał, że „Francja podwoiła swoje wysiłki współpracy z władzami Izraela, aby zwiększyć liczbę przejść granicznych i ciężarówek z pomocą humanitarną”, ale wyniki nie są „satysfakcjonujące”, a „głód potęguje przerażenie”.

Europa Suwerennych Narodów

Także, prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że Stany Zjednoczone „w nadchodzących dniach” będą uczestniczyć wraz z krajami partnerskimi w zrzutach pomocy humanitarnej w Strefie Gazy, oblężonej przez izraelską armię.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Unia Europejska przeznaczy na rzecz Agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich (UNRWA) 50 mln euro. Trwa jednak dochodzenie wobec zarzutów braku neutralności UNRWA, której kilku pracowników palestyńskich miało brać udział w atakach na Izrael. UNRWA „zgodziła się także na rozpoczęcie audytu przez ekspertów zewnętrznych powołanych przez UE”.

Deklaracje Francji, którą zamieszkuje wielu muzułmanów, są dość zrozumiałe. Po czwartkowej tragedii w Gazie, reagował np. Wielki Meczet Paryża, a jego rektor Chemseddine Hafizu wyraził „głębokie oburzenie” z powodu „przestępczego czynu”. Jednocześnie MSW Gérald Darmanin zarządził we Francji „natychmiastowe wzmocnieni”” ochrony społeczności żydowskiej w kraju.

Po prostu, konflikt w Gazie po raz kolejny przenosi się do Francji. Policji wydano rozkaz lepszej ochrony żydowskich szkół i miejsc kultu, właśnie po ataku w Gazie. W notatce MSW zwrócono uwagę na „wysoki poziom zagrożenia terrorystycznego, które w dalszym ciągu ciąży na naszym kraju, oraz napięcia na Bliskim Wschodzie, które w ostatnich dniach gwałtownie wzrosły”.

Podobnie, Włochy i Hiszpania potępiły atak i uznały zawieszenie broni za „pilne”. Niemcy wezwały Izrael do „przeprowadzenia pełnego śledztwa” i wezwały do ​​„rozejmu humanitarnego”. Do zawieszenie broni, wzywały też Chiny. Arabia Saudyjska wprost potępiła „atakowanie przez siły okupacyjne bezbronnych cywilów”. W trybie pilnym zebrała się też Rada Bezpieczeństwa ONZ.

​Ministerstwo Zdrowia Hamasu podało nową liczbę ofiar śmiertelnych po stronie palestyńskiej, która ma już wynosić 30 228 osób. Podano także, że w ciągu ostatnich 24 godzin doszły 193 przypadki śmiertelne, a 920 osób zostało rannych. Od 7 października liczba rannych ma wynosić ogółem 71 377 osób.

Źródło: Le Monde/ Le Figaro/ AFP

Najnowsze