Strona głównaWiadomościWzrost aktów antysemickich o…. 1000%

Wzrost aktów antysemickich o…. 1000%

-

- Reklama -

Raport CRIF mówi o „eksplozji” aktów antysemickich we Francji od czasu ataku Hamasu w Izraelu. Raport Rady Reprezentacyjnej Instytucji Żydowskich we Francji (CRIF) stwierdza, że liczba rozmaitych incydentów tego typu wzrosła z 436 w 2022 r. do 1676 w 2023 r. Ponad 12% takich czynów ma miejsce w szkołach, zwłaszcza gimnazjach.

Raport przedstawiono w środę 24 stycznia. Jak podaje Le Monde, CRIF w rzeczywistości odnotował jednak 1000% wzrost liczby tego typu czynów, jeśli liczyć je od październikowego ataku Hamasu i wybuchu wojny w Gazie.

- Reklama -

W raporcie wskazano, że w ciągu trzech miesięcy od 7 października, liczba aktów antysemickich osiągnęła sumę takich czynów z trzech poprzednich lat razem wziętych. Szef CRIF Yonathan Arfi mówił, że raport wskazuje, że „7 października stał się katalizatorem nienawiści, aktywując ukryty antysemityzm już bez hamulców”.

Licząc rok do roku, liczba aktów antysemickich wzrosła prawie czterokrotnie. W całym 2023 roku odnotowano 1676 czynów (436 w roku poprzednim). Jak przypomina Yonathan Arfi, jeszcze „w latach 90. mieliśmy kilkadziesiąt incydentów rocznie, a w latach 2000–2022 już kilkaset”. Nie tylko o wojnę w Gazie więc tutaj chodzi, ale swój wkład ma imigracja, często o islamskiej proweniencji.

W sześciu na dziesięć przypadków działania takie dotyczyły bezpośrednich ataków, takich jak przemoc fizyczna, groźby i obelgi. W 40% przypadków chodziło o „słowa i gesty”. Werbalna obraza w 32% przypadków miała miejsce w „kręgach prywatnych”, ale w 20,4% w „miejscach publicznych”. Liczby te uwzględniają jedynie akty antysemickie, które były przedmiotem złożonych na policję skarg.

CRIF zauważa wzrost aktów antysemickich w szkołach. 12,7% tych czynów miało miejsce w szkole, z czego większość w gimnazjum. Yonathan Arfi wskazuje na „odmłodzenie” agresorów. Jego zdaniem francuska szkoła nie jest już „sanktuarium Republiki” i „po raz pierwszy od długiego czasu, młode pokolenia są podatne na uprzedzenia antysemickie, znacznie bardziej niż pokolenia poprzednie”.

Według szefa CRIF ten wzrost antysemityzmu wśród młodych ludzi można wytłumaczyć „nienawiścią do Izraela, islamizmem i popularnością teorii spiskowych”.

Najnowsze