Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej protestuje wobec „kampanii nienawiści i oszczerstw” wymierzonej w Karola Nawrockiego, prezesa IPN i kandydata na prezydenta. Niektórzy członkowie Kolegium odcięli się jednak od tego oświadczenia.
Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie wyraziło „stanowczy protest wobec kampanii nienawiści i oszczerstw podjętych w przededniu wyborów przez niektóre środki masowego przekazu i premiera rządu RP Donalda Tuska wobec prezesa IPN, kandydata na prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego”.
„Bezpodstawne przypisywanie Karolowi Nawrockiemu uczestnictwa w zorganizowanej przestępczości jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie. Postępowanie takie łamie wszelkie standardy oraz normy praworządności i przyzwoitości” – podkreślono.
Inne oświadczenie, podpisane przez prof. dr hab. Grzegorza Motykę i dra Bartosza Machalicę opublikował w mediach społecznościowych prof. Antoni Dudek. „Jako członkowie Kolegium IPN odcinamy się od Oświadczenia Kolegium IPN przyjętego stosunkiem głosów 7 do 2 na posiedzeniu 27 kwietnia 2025 roku” – czytamy.
„Kolegium IPN nie powinno zajmować się komentowaniem bieżącej polityki, nawet w okresie finału kampanii prezydenckiej skupiającej uwagę i wzbudzającej emocje milionów obywateli” – dodał, wyrażając zaniepokojenie z powodu odmowy przez Nawrockiego udziału w posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na które został zaproszony 9 maja.
W komunikacie wyrażono ubolewanie, że prezes Nawrocki „w debacie prezydenckiej 28 kwietnia, nie zareagował na skandaliczne słowa kandydata na prezydenta Grzegorza Brauna zniesławiające pamięć Powstańców w Getcie Warszawskim”.
„W naszej ocenie takie zachowania, będące lekceważeniem konstytucyjnego organu państwa oraz wyrażające cichą akceptację dla języka nienawiści wobec Powstańców w Getcie, negatywnie wpływają na wizerunek Instytutu” – podkreślono.