W poniedziałek do Monasterza, gdzie znajduje się pomnik UPA, na którym umieszczono tablicę z prawdą historyczną, ma przyjechać wojewódzki konserwator zabytków. Teren, na którym znajduje się pomnik, jest pod opieką konserwatorską.
Zmiany na pomniku i zbiorowej mogile żołnierzy UPA, który znajduje się w Monasterzu koło wsi Werchrata (woj. podkarpackie) zauważyli w miniony poniedziałek funkcjonariusze straży granicznej, którzy powiadomili policję.
– Informację otrzymaliśmy w poniedziałek przed godz. 10. W miejscu pamięci umieszczono nową tablicę i krzyż. Wysłani na miejsce policjanci wykonali wszystkie czynności procesowe, m.in. zrobili oględziny i sporządzili dokumentację fotograficzną – przekazała wcześniej oficer prasowa komendy powiatowej w Lubaczowie mł. asp. Marzena Mroczkowska.
Na nowej tablicy umieszczonej na pomniku widnieje napis przedstawiający stan faktyczny.
„Zbiorowa mogiła Ukraińców, członków UPA odpowiedzialnych za terror i ludobójstwo na bezbronnej ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Panie Boże, miej miłosierdzie dla nich i nie poczytaj im ich strasznych czynów, jakich się dopuścili na swoich braciach. «Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale uzdrowienie bólu»” – czytamy na nowej tablicy.
Na poprzedniej dwujęzycznej tablicy po polsku i ukraińsku było napisane „zbiorowa mogiła Ukraińców, którzy zginęli w walce z sowieckim NKWD w lasach monasterskich w nocy z 2 na 3 marca 1945 roku”.
Miller OSTRO o ukraińskich zbrodniarzach: „Są autorem holokaustu na Polakach, na Żydach” [VIDEO]
Jak powiedziała w piątek oficer prasowy komendy powiatowej w Lubaczowie mł. asp. Mroczkowska, w poniedziałek na miejsce ma przyjechać wojewódzki konserwator zabytków. – Teren, na którym jest pomnik należy do Lasów Państwowych, ale zarządza nim konserwator zabytków – dodała.
Policyjne dochodzenie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Lubaczowie. Jak powiedziała szefowa tej prokuratury Agnieszka Nieckarz-Proszek, dochodzenie prowadzone jest w kierunku art. 261 kodeksu karnego, przepis ten dotyczy znieważenia pomnika i miejsca upamiętnienia. – Drugi rozważany kierunek postępowania związany jest art. 288 par 1 kodeksu karnego i dotyczy zniszczenie cudzej rzeczy – dodała.
Potępienie prawdy historycznej
W sprawie pomnika w Monasterzu stanowisko zajęli ministrowie kultury Polski i Ukrainy, którzy „stanowczo potępili akt wandalizmu dokonany wobec jednego z ukraińskich miejsc pamięci w Polsce”. Mamy do czynienia „ze świadomą prowokacją”, która służy m.in. interesom państwa-agresora – Rosji – grzmieli ministrowie we wspólnym oświadczeniu, wydanym 23 kwietnia.
Zamieniono tablicę UPA w Monastyrzu. „Polski” minister kultury potępia czyn