Media ujawniły, jak wyglądały ostatnie godziny papieża Franciszka przed odejściem do domu Ojca. Dzień przed śmiercią, w Wielką Niedzielę, papież pojawił się na placu Świętego Piotra, gdzie pobłogosławił zgromadzonych.
W wielkanocny poniedziałek kardynał kamerling Kościoła Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe ogłosił, że w wieku 88 lat o godzinie 7:35 rano zmarł Papież Franciszek.
Watykan ogłosił następujące słowa kardynała Farrella: „Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca”.
– Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines – dodał kardynał Farrell.
– Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Trójjedynego Boga – podkreślił.
Ogłoszenie śmierci papieża nastąpiło w kaplicy Domu Świętej Marty. Obok kardynała Kevina Farrella stał – jak widać na nagraniu filmowym z Watykanu – sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, jego zastępca arcybiskup Edgar Pena Parra i mistrz papieskich ceremonii ksiądz Diego Ravelli.
Orędzie papieża Franciszka
Dzień wcześniej, w Wielką Niedzielę, papież Franciszek pojawił się w południe na balkonie bazyliki Świętego Piotra. Witany entuzjastycznie przez dziesiątki tysięcy osób zebranych na placu, powiedział: „Drodzy bracia i siostry, dobrej Wielkanocy. Powierzam mistrzowi ceremonii lekturę orędzia”.
W swoim orędziu papież napisał, że „chciałby, abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy”. Podkreślił, że jest blisko cierpiących Chrześcijan w Palestynie i Izraelu, a także wyraził zaniepokojenie rzekomo „zaostrzającym się klimatem antysemityzmu, który szerzy się na całym świecie”.
W swoim orędziu papież Franciszek wymienił Strefę Gazy, Ukrainę, wspólnoty chrześcijańskie w Libanie i Syrii, mieszkańców Jemenu, Armenię i Azerbejdżan, kraje Bałkanów Zachodnich, mieszkańców Afryki, zwłaszcza Demokratycznej Republiki Konga, Sudanu i Sudanu Południowego oraz naród Birmy.
Franciszek podkreślił, że żaden pokój nie jest możliwy tam, gdzie nie ma wolności religijnej, nie ma wolności myśli i słowa oraz szacunku dla opinii innych osób. Wystosował również apel o uwolnienie jeńców wojennych i więźniów politycznych.
Po lekturze orędzia przez mistrza ceremonii papież Franciszek słabym głosem udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. Następnie objechał w papamobile plac Świętego Piotra, pozdrawiając wiernych.
Ostatnie słowa Franciszka
Po powrocie z placu Świętego Piotra papież Franciszek wrócił do Domu Świętej Marty, gdzie odpoczął oraz zjadł kolację. Media podają, jak miały brzmieć ostatnie słowa, którymi papież Franciszek zwrócił się do osobistego asystenta medycznego Massimiliano Strappettiego.
– Dziękuję, że zabrałeś mnie z powrotem na Plac – miał powiedzieć papież Franciszek. Osoby, które towarzyszyły głowie Kościoła Katolickiego w czasie jego śmierci, przekazały, że „wszystko odbyło się szybko, a papież nie cierpiał”.