Strona głównaWiadomościPolskaPowołanie na wojnę od kuriera. Nowe przepisy już obowiązują

Powołanie na wojnę od kuriera. Nowe przepisy już obowiązują

-

- Reklama -

Obowiązuje już nowe rozporządzenie dotyczące doręczania kart powołania do służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Dokument szczegółowo określa procedury, które mają usprawnić proces mobilizacji w sytuacji zagrożenia.

Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało rozporządzenie w Dzienniku Ustaw.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Zgodnie z nowymi przepisami, główną rolę w doręczaniu kart powołania będą odgrywać samorządy lokalne. Wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast zostali zobowiązani do doręczania kart powołania wystawionych przez szefów wojskowych centrów rekrutacji (WCR). Karty będą dostarczane osobom przebywającym na danym terenie stale lub czasowo (powyżej 3 miesięcy).

Europa Suwerennych Narodów

Będą posyłać do tego specjalnych kurierów. „Wójt, burmistrz albo prezydent miasta do funkcji kurierów wykonawców oraz kurierów łączników w pierwszej kolejności przeznacza osoby, które są pracownikami urzędu miasta lub urzędu gminy” – czytamy w rozporządzeniu.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Rozporządzenie przewiduje również możliwość doręczania kart przez jednostki wojskowe, pracowników Poczty Polskiej czy funkcjonariuszy policji.

W przypadku nieobecności adresata, informacja o próbie doręczenia karty powołania zostanie umieszczona w skrzynce pocztowej lub, gdy nie ma takiej możliwości, na drzwiach mieszkania lub w widocznym miejscu przy wejściu na posesję.

Szczególną rolę w procesie mobilizacji przypisano Poczcie Polskiej. Zgodnie z rozporządzeniem, karty powołania otrzymane przez placówkę pocztową do godz. 8 muszą zostać doręczone adresatom tego samego dnia do godz. 15, a otrzymane po godz. 8 – najpóźniej do północy. Co istotne, karty powołania mają być doręczane w pierwszej kolejności, przed innymi przesyłkami.

Informacja o powołaniu do służby wojskowej w razie mobilizacji będzie podawana do publicznej wiadomości poprzez obwieszczenie Ministra Obrony Narodowej o zarządzeniu przez Prezydenta RP mobilizacji powszechnej. Samorządy lokalne zostały zobowiązane do opracowania planów rozplakatowania tych obwieszczeń na swoim terenie, w uzgodnieniu z szefami WCR.

Uchylanie się od obowiązku służby wojskowej w czasie mobilizacji lub wojny jest surowo karane. Zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny, niezgłoszenie się do służby w określonym terminie i miejscu podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. W przypadku trwałego uchylania się od obowiązku służby wojskowej, kara wynosi minimum 5 lat pozbawienia wolności.

Obwieszczenie o mobilizacji.
Obwieszczenie o mobilizacji. / Fot. MON

Najnowsze