Strona głównaWiadomościŚwiatFrancja ograniczy uzyskiwanie obywatelstwa przez „prawo ziemi”?

Francja ograniczy uzyskiwanie obywatelstwa przez „prawo ziemi”?

-

- Reklama -

To niemal rewolucja. Automatyczne nabycie obywatelstwa jest rozwiązywane w różnych krajach rozmaicie. W Polsce obowiązuje tzw. prawo krwi, czyli dziecko staje się obywatelem polskim, jeśli jego rodzice są Polakami. Ale w innych krajach działa tzw. prawo ziemi, czyli obywatelstwo dostaje się przez fakt urodzenia się na obszarze danego państwa.

Ten drugi system z pewnymi modyfikacjami (konieczność zamieszkiwania przez pewien okres w kraju i chodzenia tutaj do szkoły) obowiązuje we Francji. „Prawo ziemi” ma wiele wad, produkuje często „obywateli”, którzy wcale nie identyfikują się z krajem urodzenia, bywa wykorzystywany do regulowania sobie pobytu przez rodziny takich osób, itp.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Dyskusje nad zmianami prawa zaczęły się od zamieszek na francuskim terytorium zamorskim Majotty. Metropolia postanowiła ograniczyć tam „prawo ziemi” ze względu na znaczną imigrację z sąsiednich Komorów. Dzieci tych migrantów w teorii nabywają prawo pobytu w tym zamorskim departamencie, co przekłada się też na legalizację pobytu ich rodzin.

Europa Suwerennych Narodów

Teraz francuski Minister Sprawiedliwości Gérald Darmanin opowiedział się za otwarciem „publicznej debaty” na temat „prawa ziemi” i chociaż sam projekt ustawy ma na celu ograniczenie obywatelstwa wynikającego z urodzenia się na Majotcie, to minister oświadczył, że opowiada się za rozszerzeniem tego środka na cały kraj.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Ustawa dotycząca Majotty została przyjęta przez parlament w czwartek 6 lutego. Przeciw jest lewica, dla której napływ migrantów i podmiana społeczeństwa to projekt ideologiczny,n tworzenia „nowego człowieka”.

Projekt ustawy ma na razie na celu ograniczenie obywatelstwa przysługującego z urodzenia na Majotcie. Może to być jednak początek większych zmian. Minister Darmanin mówi, że „dziś byłbym za tym, aby Francuzi mogli rozstrzygać tego typu kwestie w skali kraju podczas wyborów prezydenckich w 2027 roku lub w referendum, o którym decydowałby prezydent republiki”.

Na razie ustawa dotycząca Majotty otrzymała 162 głosy za i 93 głosy przeciw. Kończyłaby z automatycznym przyznawaniem obywatelstwa dzieciom urodzonym na Majotcie i stawia wymóg, aby oboje rodzice byli legalnymi rezydentami Francji przez trzy lata. Rozszerzenie ustawy na cały kraj wymagałoby jednak zmian Konstytucji.

Źródło: Valeurs

Najnowsze