Strona głównaWiadomościŚwiatFlaga narodowa pod ochroną. Inne zakazane

Flaga narodowa pod ochroną. Inne zakazane

-

- Reklama -

Najstarsza na świecie duńska flaga Dannebrog od 1 stycznia 2025 roku jest w Danii prawnie chroniona. Inne symbole narodowe, z wyjątkiem flag krajów nordyckich i Niemiec, zostały zakazane w tym kraju pod groźbą grzywny.

Do ustanowienia nowego prawa przyczyniła się sprawa Duńczyka Martina Hedegaarda z 2018 roku, kiedy to na skutek skargi policja zdjęła z masztu w jego ogrodzie flagę Stanów Zjednoczonych. Funkcjonariusze powołali się na zarządzenie o obronności kraju z 1915 roku, bazujące na królewskim dekrecie z 1833 roku.

Hedegaard, pasjonat starych amerykańskich samochodów, nie zgodził się na konfiskatę flagi i decyzję zaskarżył. Po kilkuletniej batalii sądowej w 2023 roku Sąd Najwyższy uznał, że w Danii nie ma podstaw prawnych do zakazania symboli obcego państwa.

Wyrok spowodował, że duński parlament jesienią 2024 roku uchwalił specjalne prawo zakazujące wywieszania flag innych niż duńska, nawet na prywatnej działce. „Dannebrog to nasz najważniejszy symbol narodowy, dlatego musi mieć specjalny status” – uzasadnił minister sprawiedliwości Danii Peter Hummelgaard.

W drodze wyjątku dopuszczono symbole narodowe Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii, a także flagi terytoriów zależnych Danii: Grenlandii oraz Wysp Owczych. Ponadto zezwolono na eksponowanie flagi Niemiec (na południu Półwyspu Jutlandzkiego mieszka mniejszość niemiecka). Prawo nie zakazuje również flag UE czy ONZ.

W pozostałych przypadkach Duńczycy muszą uzyskać od policji zgodę na okazjonalne wywieszenie flag innych państw, np. Ukrainy w geście solidarności z krajem walczącym z rosyjskim okupantem. Za niestosowanie się do przepisów grozi grzywna.

Duńska flaga Dannebrog, przedstawiająca biały skandynawski krzyż na czerwonym tle, po raz pierwszy została użyta prawdopodobnie w 1219 roku podczas bitwy króla Waldemara II w Estonii. Według legendy flaga spadła z nieba na ręce arcybiskupa zagrzewającego wojsko modlitwą do walki. Dla Duńczyków ma znaczenie nie tylko narodowe, ale też osobiste – jest elementem dekoracji podczas uroczystości rodzinnych.

Źródło:PAP

Najnowsze