W sobotę 7 grudnia odbyły się pierwsze uroczystości ponownego otwierania paryskiej katedry Notre-Dame, po pożarze, który uszkodził ją 5 lat temu. W niedzielę8 grudnia, celebrowano tu pierwszą Mszę św.
Za najważniejsze momenty sobotniej uroczystości uznano ceremonię „otwarcia drzwi”, podczas której Arcybiskup Paryża pukał do nich swoim pastorałem, przemówienie Emmanuela Macrona i „przebudzenie” organów…
Ceremonia ponownego otwarcia ostatecznie odbyła się wewnątrz katedry z powodu silnego wiatru i ulewnego deszczu. Emmanuel Macron powitał na placu Jana Pawła II przed Notre-Dame około czterdziestu szefów państw i rządów z całego świata. Był Donald Trump, Wołodymyr Zełenski, książę William, Jill Biden, Andrzej Duda i… Elon Musk.
Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich trzykrotnie uderzył pastorałem w drzwi katedry, co było symbolem jego misji duszpasterskiej, a następnie pchnął drzwi budynku, na co chór odpowiedział Psalmem 23. Emmanuel Macron wyrażał „wdzięczność narodu francuskiego” dla „wszystkich, którzy uratowali Notre-Dame de Paris”. Uwagę zwracała tu niemilknąca owacja dla strażaków.
„Znów biją dzwony Notre-Dame” – mówił francuski prezydent i przypomniał, że te dzwony wyznaczały godziny dnia i „wyznaczały historię Francji”. Przywołał nawet króla św. Ludwika, który przywiózł do kraju koronę cierniową Chrystusa. Kończył jednak okrzykiem „Niech żyje Republika!”… Ciekawe na ile sama ceremonia była dla Francuzów możliwością uświadomienia sobie, że katedra rzeczywiście symbolizuje centralne miejsce, jakie religia katolicka nadal zajmuje we francuskiej tożsamości?
Z soboty warto też zapamiętać Magnificat i Te Deum śpiewane przez chór Notre-Dame składający się ze 150 młodych śpiewaków. Obrazki telewizyjne pokazywały niesamowite emocje w czasie tego momentu, np. na twarzy Elona Muska…
Co ciekawe, media poświęciły już mniej zainteresowania wydarzeniom z 8 grudnia, chociaż telewizje przeprowadzały transmisję. Niedzielną mszę, w obecności prezydenta Macrona, ale i Doanlda Trumpa, celebrował Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Msza zaczęła się o godzinie 10:30 od poświęcenia ołtarza. Koncelebransami było stu siedemdziesięciu francuskich i zagranicznych biskupów i księży reprezentujących każdą z parafii stolicy.
W katedrze uroczystościom towarzyszyli wybitni organiści parafii, w tym Escaich i Olivier Latry, a także chóry Maîtrise Notre-Dame de Paris. Pierwsza msza otwarta dla wiernych została jednak zaplanowana w niedzielę o godzinie 18:30, a kolejne będą miały miejsce przez cały tydzień każdego wieczoru, w ramach oktawy. Msze są „biletowane”, a zaproszenia w ilości 1500 na pierwsze z nich, rozeszły się w ciągu kilku minut.
Magnificat Cathédrale @NotreDameParis pic.twitter.com/NIqb6yNxc5
— Elon Musk (@elonmusk) December 7, 2024