Strona głównaWiadomościBiznesW oczekiwaniu na wojnę na Bliskim Wschodzie: ceny ropy rosną

W oczekiwaniu na wojnę na Bliskim Wschodzie: ceny ropy rosną

-

- Reklama -

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną po tym, jak surowiec zaliczył też pierwszy tydzień ze wzrostem notowań od początku lipca. Inwestorzy wciąż czekają na potencjalną odpowiedź Iranu za zabicie w ub. miesiącu liderów Hamasu i Hezbollahu – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IX kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 77,21 USD, wyżej o 0,48 proc.

- Reklama -

Brent na ICE na X jest wyceniana po 79,89 USD za baryłkę, w górę o 0,29 proc., po wzroście w ub. tygodniu o prawie 4 proc.

Rynek wciąż czeka na reakcję Iranu na zabójstwo liderów Hamasu i Hezbollahu w ub. miesiącu.

W weekend władze w Teheranie powtórzyły swoją determinację do ukarania Izraela za zabicie przywódcy Hamasu.

Do tego media państwowe Iranu poinformowały, że jednostka rakietowa irańskiego wojska prowadzi ćwiczenia w pobliżu granicy z Irakiem.

Rozpoczęły się one w piątek w pobliżu przygranicznych miast Qasreshirin i Gilanegharb, w zachodniej prowincji Kermanszah, i mają potrwać do wtorku – podała agencja prasowa Islamic Republic News Agency (IRNA).

Ćwiczenia te mają na celu „poprawę gotowości bojowej” – podała IRNA. Lokalni mieszkańcy informują, że słychać być eksplozje.

Manewry odbywają się w momencie, gdy rosną napięcia pomiędzy Iranem a Izraelem w związku z trwającą wojną w Strefie Gazy i zabójstwem 31 lipca przywódcy Hamasu w Teheranie.

„Najważniejszym problemem dla rynków ropy mogą być ataki na dostawy surowca i infrastrukturę Iranu, ponieważ kraj ten dostarcza ok. 4 proc. światowej produkcji ropy” – mówi Vivek Dhar, analityk Commonwealth Bank of Australia.

„Kontrakty terminowe na ropę Brent mogą być handlowane w krótkiej perspektywie w przedziale 75-85 USD za baryłkę, chociaż istnieje ryzyko wzrostu notowań w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie” – dodaje.

Tymczasem analitycy wskazują na niepokojące zjawisko – niektóre amerykańskie rafinerie naftowe ograniczają swoją działalność w tym kwartale, co na rynkach potęguje obawy o możliwość wystąpienia globalnego nadmiaru ropy.

Marathon Petroleum Corp. – właściciel największej rafinerii w USA – planuje w swoich 13 zakładach w tym kwartale wykorzystywać średnio 90 proc. mocy, najmniej od 2020 r.

Z kolei PBF Energy Inc. podała, że przygotowuje się do przerobu najmniejszej ilości ropy od 3 lat, Phillips 66 chce ograniczyć działalność w swoich rafineriach do najniższego poziomu od 2 lat, a Valero Energy Corp. również spodziewa się ograniczenia przetwarzania ropy.

Łącznie te 4 rafinerie odpowiadają za ok. 40 proc. amerykańskiej produkcji benzyny i oleju napędowego.

Iran zaatakuje Izrael w tym tygodniu? „Decyzja zapadła”

Źródło:PAP

Najnowsze