Strona głównaWiadomościPolskaALERT! Wydano najwyższy stopień zagrożenia dla Polski. Zniszczenia nieuniknione

ALERT! Wydano najwyższy stopień zagrożenia dla Polski. Zniszczenia nieuniknione

-

- Reklama -

Polskie i europejskie służby meteorologiczne ostrzegają: w nocy z piątku na sobotę mieszkańcy południowej Polski powinni być przygotowani na wystąpienie bardzo groźnych zjawisk pogodowych, w tym trąb powietrznych. Wydano trzeci, najwyższy stopień zagrożenia ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi dla południowo zachodniej Polski.

„Od godzin popołudniowych prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Miejscami grad-„ – informuje IMGW.

Prędkość wiatru osiągająca 120 km na godzinę to jest już niszczycielski żywioł. Może łamać i wyrywać drze4wa z korzeniami, zrywać dachy z domów, przewracać słupy energetyczne, niszczyć infrastrukturę naziemną w miastach.

Ostrzegają również Polscy Łowcy Burz.

„Sytuacja związana z piątkowymi burzami w Polsce z każdą aktualizacją modeli numerycznych staje się coraz trudniejsza. Modele przesuwają strefę chwiejności oraz bardzo dużej skrętności wiatru w dolnej troposferze na północ. Spełniać się zaczyna zatem drugi, znacznie groźniejszy scenariusz prognostyczny. Bardzo prosimy o pilne śledzenie komunikatów, prognoz i ostrzeżeń meteorologicznych w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.”

Estofex czyli European Storm Forecast Experiment, także wydał dla południowo zachodniej Polski trzeci, najwyższy stopień zagrożenia ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Co to zoznacza? Jak piszą twórcy Estofex:

„Poziom zagrożenia 3 jest wydawany, gdy istnieje znaczne zagrożenie (prawdopodobieństwo większe niż 15 proc.) wystąpienia ekstremalnie silnych burz konwekcyjnych w promieniu 40 km od danej lokalizacji. Poziom 3 jest rzadko wydawany i oznacza, że ​​spodziewane jest poważne zagrożenie pogodowe. Przykłady obejmują derecho (układ burzowy powodujący rozległe, ekstremalne podmuchy wiatru), które uderzyło w dużą część Niemiec 10 lipca 2002 r. Duże trąby powietrzne również wymagają poziomu 3. Przykładem jest trąba powietrzna, która miała miejsce 25 czerwca 1967 r. we Francji, Belgii i Holandii, a także bardziej współczesny przypadek tornad i dużego gradu w Polsce 15 sierpnia 2008 r.”

Alarmują także Obserwatorzy Burz.

UWAGA! Kolejne silne, niszczące burze nad Polską!

W piątek i w nocy z piątku na sobotę w kraju ponownie rozwiną się gwałtowne, silne burze. Mogą rozwinąć się zarówno superkomórki burzowe jak i układ burzowy, być może z sygnaturą bow echo.

🟥Zjawiska pogodowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, nieść poważne i duże szkody materialne, szkody w drzewostanie czy przerwy w dostawach prądu! To jest niebezpieczna sytuacja Podajcie informację dalej!

🟥Głównymi zagrożeniami będą opady gradu o średnicy lokalnie do 5/7 cm, silne konwekcyjne porywy wiatru o prędkości miejscami powyżej 120 km/h, zwłaszcza w przypadku silnych zjawisk downburst, nawalne opady deszczu prowadzące do zalań, podtopień oraz do powodzi błyskawicznej. Możliwe jest również wystąpienie przynajmniej jednej trąby powietrznej.🌪️

Najnowsze