Strona głównaWiadomościBiznesEwolucja rynku wina Bordeaux

Ewolucja rynku wina Bordeaux

-

- Reklama -

Słynne wina Bordeaux przeżywają poważne zmiany. Pewne zmiany pogody powodują ewolucję smaku tego wina, dochodzą do tego błędy marketingowe, spadek sprzedaży trudna sytuacja ekonomiczna winiarzy… Złośliwi mówią, że po wprowadzeniu euro, wino jest jedynym produktem we Francji, który właściwie nie drożeje, bo podaż przewyższa popyt.

Rocznik 2023 sprzedaje się słabo. Niektóre „chateaux” obniżają ceny nawet o 40%, nie uzyskując lepszych wyników sprzedaży. Jedni mówią, że to wina niespecjalnego rocznika, inni wskazują na geopolitykę i utratę niektórych rynków (np. Rosji). Wpływ na rynek ma wojna na Ukrainie, sytuacja w Izraelu, a nawet listopadowe wybory w Ameryce.

Wskazuje się też na zmianę smaku, który jednak zawsze ewoluował, a np. pod koniec XIX wieku Bordeaux smakowało zupełnie inaczej. Ewolucja smaku wydaje się normalna, ale konsumenci lubią wina, które są częścią klasycznego Bordeaux.

Ubiegłoroczne wina to efekt zarówno ciepłej, jak i wilgotnej aury. Jednak ta domena jest bardzo różna i najlepsze wina charakteryzują się doskonałym smakiem i zachwycą miłośników „klasycznych” win Bordeaux. Odpowiednią jakość można znaleźć na każdym poziomie cenowym, jednak rocznik nie cieszy się powszechnym sukcesem.

Wini się też upadek tradycji i zanikanie prywatnych „piwnic”. Wino jest tanie i jego leżakowanie nie rewaloryzuje jego wartości. Wręcz odworotnie, bo ceny czasami spadają. Klienci kupują więc wina bezpośrednio do konsumpcji i kiedy nie odkrywają „swojego” smaku sięgają po inne rodzaje.

Źródło: Le Figaro/ Decanter

Najnowsze