Strona głównaOpinieZamach na premiera Słowacji i śmierć prezydenta Iranu. Sommer: "Słowo Izrael, samo...

Zamach na premiera Słowacji i śmierć prezydenta Iranu. Sommer: „Słowo Izrael, samo się w tym kontekście nasuwa”

-

- Reklama -

Po zamachu na słowackiego premiera Roberta Ficę szef tamtejszego wywiadu Pavol Gaszpar powiedział, że Słowacja stała się „żyzną glebą dla działalności obcych wywiadów”. W Iranie natomiast doszło do katastrofy śmigłowca, w której zginął m.in. prezydent tego kraju. Ostatnie wydarzenia skomentował krótko redaktor naczelny „Najwyższego CZAS!”-u Tomasz Sommer.

Ministrowie obrony i spraw wewnętrznych Słowacji, Robert Kaliniak i Matusz Szutaj Esztok, na nadzwyczajnej konferencji prasowej w niedzielę uznali, że sytuacja związana z bezpieczeństwem w kraju jest poważna, a sprawca zamachu na premiera Roberta Ficę mógł nie działać sam.

Dotąd pracowano z założeniem, że Juraj C., który w środę strzelał do premiera, był tak zwanym samotnym wilkiem. Teraz powołano specjalną grupę śledczą pracującą z wersją, że miał wspólników. Jednym z dowodów ma być to, że dwie godziny po zamachu, gdy Juraj C. był już w rękach policji, ktoś wyczyścił całą zawartość jego profili w sieciach internetowych. Zwrócono także uwagę, że zamachowiec miał rozmawiać o swoich planach w kręgu znajomych.

Szef MSW powiedział, że wszystkie instytucje związane z bezpieczeństwem w kraju pracują na pełnych obrotach, a na ulice wysłano wszystkich policjantów. Monitorowane są osoby i grupy wysokiego ryzyka. Zarówno urzędnicy konstytucyjni, jak i politycy, którzy otrzymali w ostatnich dniach groźby, są chronieni. Minister zapewnił też, że służby nie będą stać z boku i przyglądać się „mowie nienawiści” w mediach społecznościowych.

Szutaj Esztok poinformował, że monitorowane są centra handlowe, miejsca, w których przebywa wiele osób, budynki administracyjne, redakcje gazet lub stacji telewizyjnych. Chronione są także szpitale. Służby mają konkretne informacje operacyjne związane z groźbami pod adresem instytucji związanych z ochroną zdrowia.

Działalność obcych wywiadów

Kierujący obecnie agencją słowackiego wywiadu Słowacką Slużbą Informacyjną (SIS) Pavol Gaszpar powiedział, że Słowacja stała się „żyzną glebą dla działalności obcych wywiadów”. Sytuacji związanej z bezpieczeństwem nie poprawia obecność w kraju zagranicznych dziennikarzy. – Jesteśmy w centrum uwagi – ocenił.

Gaszpar stwierdził, że atak na Uniwersytecie Karola w Pradze w grudniu 2023 r., w którym zginęło 14 osób, zainspirował również naśladowców na Słowacji. Powiedział, że taki atak był przygotowywany, ale udało się go wyeliminować. Jego zdaniem nie można wykluczyć, że zamachowca, który zaatakował premiera, ktoś zainspirował.

Wicepremier, minister obrony narodowej zapowiedział, że w środę odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Państwa. Jej członkowie mają rozmawiać o bieżącej sytuacji związanej z bezpieczeństwem, która według przedstawicieli służb jest skrajnie groźna. Rada ma przedyskutować ewentualne zmiany legislacyjne w celu zwiększenia ochrony ludzi lub instytucji. Nie podając szczegółów, jak miałoby to wyglądać, Kaliniak powiedział, że jednym z rozwiązań miałoby być zaostrzenie kar za ataki słowne o wysokim stopniu nienawiści. Dodał, że „ochrona wolności słowa eskalowała” do fizycznego ataku na premiera.

Śmierć prezydenta Iranu

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi i minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian zginęli w katastrofie śmigłowca – potwierdził w poniedziałek na platformie X wiceprezydent Iranu Mohsem Mansouri. Wcześniej o ich śmierci poinformował irański Czerwony Półksiężyc.

Do wypadku, w którym zginęli podróżujący helikopterem prezydent, minister spraw zagranicznych kraju i towarzyszące im osoby doszło w gęstej mgle w górzystym regionie na północnym zachodzie kraju. Telewizja państwowa nie podała bezpośredniej przyczyny katastrofy – podkreśliła agencja AP. Złe warunki pogodowe sprawiły, że ekipy ratownicze nie były w stanie szybko dotrzeć do obszaru, gdzie miał miejsce tragiczny wypadek.

Do katastrofy doszło, gdy prezydent Raisi wracał z uroczystości otwarcia tamy na rzece Araks na granicy Iranu i Azerbejdżanu, w której uczestniczył wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

„Samo się w tym kontekście nasuwa”

Ostatnie wydarzenia na świecie skomentował na portalu X Tomasz Sommer. „Czyli najpierw zamach na prezydenta Słowacji a następnie śmierć prezydenta Iranu, w, jakże by inaczej, wypadku lotniczym. Słowo Izrael, samo się w tym kontekście nasuwa, zwłaszcza po niedawnej masakrze w ambasadzie” – ocenił.

Źródło:PAP/X

Najnowsze