Strona głównaWiadomościŚwiatSeryjny gwałciciel o krok od wolności. Ukłon sądu w stronę Josefa Fritzla....

Seryjny gwałciciel o krok od wolności. Ukłon sądu w stronę Josefa Fritzla. „To może być tylko kwestia miesięcy”

-

- Reklama -

Sąd w Wiedniu uznał, że skazany na dożywocie pedofil i gwałciciel Josef Fritzl nie musi już przebywać w specjalnym zakładzie penitencjarnym i zostanie przeniesiony do normalnego więzienia.

Skład sędziowski w trzyosobowym składzie podejmował decyzję blisko dwa tygodnie. Posiedzenie w tej sprawie odbyło się 30 kwietnia.

W czasie rozpatrywania wniosku złożonego przez obrońców Fritzla sędziowie zapoznali się z opinią biegłych. Specjaliści przekonywali, że 89-latek nie jest już niebezpieczny, dlatego możliwe jest umieszczenie go w ośrodku medycyny sądowej. W raporcie biegli wskazali również na postępującą demencję i pogorszenie stanu fizycznego więźnia.

Austriacka prawniczka Astrid Wagner zwraca uwagę, że zgoda na przeniesienie Fritzla do normalnego więzienia otwiera drogę do jego warunkowego przedterminowego zwolnienia. Jak mówi, „to może być tylko kwestia miesięcy”.

W 1984 roku Fritzl, zamieszkujący z żoną i dziećmi w austriackim miasteczku Amstetten, uwięził swoją 18-letnią wówczas córkę Elisabeth w piwnicy własnego domu. Kobieta przebywała w zamknięciu przez kolejne 24 lata, gwałcona „tysiące razy”. W zamknięciu urodziła siedmioro dzieci, z których jedno zmarło trzy dni po urodzeniu. Mimo próśb Elisabeth, Fritzl odmówił zawiezienia dziecka do szpitala i udzielenia mu pomocy medycznej. Zwłoki noworodka spalił w kominku.

W 2009 roku Fritzl został skazany na dożywocie za zabójstwo przez zaniechanie, wielokrotne gwałty, czyny kazirodcze, pozbawienie wolności swoich dzieci. Z powodu stwierdzonych zaburzeń psychicznych karę odbywał w zakładzie dla chorych psychicznie przestępców.

Żona Fritzla, mieszkająca w tym samym domu z resztą rodziny, według śledczych „nie była świadoma” rozgrywającego się w piwnicy dramatu. Sprawa wyszła na jaw w 2008 roku, gdy najstarsze z dzieci urodzonych w piwnicy, 19-letnia dziewczyna, poważnie zachorowała i trafiła do szpitala.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze