Strona głównaWiadomościPolskaSzykuje się umowa Polski z Ukrainą. "Polska robi i teraz przeniesiemy to...

Szykuje się umowa Polski z Ukrainą. „Polska robi i teraz przeniesiemy to na papier”

-

- Reklama -

Polska i Ukraina pracują nad projektem umowy o bezpieczeństwie, która będzie „bardzo ambitna” ze względu na najbliższe sąsiedztwo i polską pomoc militarną przy odpieraniu rosyjskiej inwazji – poinformował ukraiński ambasador w Warszawie Wasyl Zwarycz.

Nie widzimy żadnych opóźnień. Widzimy bardzo poważne, rzetelne podejście strony polskiej do treści tej umowy i jestem bardziej niż przekonany, że w najbliższym czasie będziemy mieli więcej o jednego sygnatariusza takich umów – powiedział Zwarycz w wywiadzie dla Radia Swoboda.

Dyplomata ujawnił, że w ostatnim czasie projekt dokumentu był omawiany podczas wizyty w Polsce pierwszego wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrija Sybihy. Zwarycz przekazał także, że obecnie w Polsce trwają uzgodnienia międzyresortowe dotyczące treści umowy.

Ambasador oświadczył, że „umowa z Polską będzie bardzo ambitna, ponieważ jest to najbliższy sąsiad i Polska bardzo dużo pomaga Ukrainie militarnie” – pisze Radio Swoboda.

Działalność ogromnego hubu logistycznego w Jasionce (lotnisko pod Rzeszowem), szkolenia naszych żołnierzy i wiele innych takich aspektów, które Polska, nawet bez tej umowy o gwarancjach, już realizuje. Są to te elementy, o których inne kraje piszą, a Polska robi i teraz przeniesiemy to na papier – powiedział Zwarycz.

W ostatnich miesiącach Ukraina podpisała już dwustronne umowy o bezpieczeństwie z dziewięcioma europejskimi państwami, m.in. z Francją, Niemcami i Wielką Brytanią. Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski poinformował 4 kwietnia w Brukseli, że prace nad polsko-ukraińskim porozumieniem o gwarancjach bezpieczeństwa są zaawansowane, ale nie ma jeszcze daty jego podpisania.

Źródło:PAP

Najnowsze