Strona głównaWiadomościŚwiatBiden zakazał sprzedaży ziemi chińskiej firmie. Z datą wsteczną

Biden zakazał sprzedaży ziemi chińskiej firmie. Z datą wsteczną

-

- Reklama -

Prezydent USA Joe Biden wydał rozporządzenie zakazujące sprzedaży nieruchomości znajdującej się przy bazie rakiet z ładunkami jądrowymi chińskiej firmie MineOne zajmującej się kopaniem kryptowalut. Według Białego Domu, na terenie zakupionym przez firmę znalazł się sprzęt potencjalnie umożliwiający szpiegostwo.

Rozporządzenie dokonane po zbadaniu sprawy przez Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS) nakazuje firmie sprzedaż majątku i usunięcie sprowadzonego tam sprzętu w ciągu sześciu miesięcy. Chodzi o zakupioną przez firmę nieruchomość i centrum danych znajdujące się mniej niż 1 milę od bazy lotniczej Warren w Cheyenne w stanie Wyoming, gdzie przechowywane są pociski balistyczne o zasięgu międzykontynentalnym.

MineOne to firma przedstawiająca się jako jeden z pierwszych funduszy inwestycyjnych zajmujących się kopaniem kryptowalut i według Białego Domu kontrolowana jest przez obywateli ChRL. Posiadłość w Wyoming kupiła w 2022 r. od lokalnej firmy zajmującej się kryptowalutami. Jak napisał w oświadczeniu Departament Skarbu, nowy właściciel sprowadził na miejsce „wyspecjalizowany i pochodzący z zagranicy sprzęt potencjalnie zdolny do umożliwiania inwigilacji i działań szpiegowskich”.

Ogłoszone działanie nie jest pierwszym tego typu przypadkiem. Wcześniej ze względu na obawy Pentagonu zablokowano planowaną przez chińską firmę budowę zakładów przetwarzania kukurydzy blisko bazy wojskowej w Grand Forks w Dakocie Północnej. W ubiegłym roku administracja opublikowała też projekt regulacji nakładających na zagraniczne firmy uzyskanie pozwolenia na nabycie nieruchomości w promieniu 100 mil (160 km) wokół ośmiu strategicznie ważnych baz wojskowych w Kalifornii, Teksasie, Dakocie Płd., Iowa i Arizonie. Podejrzenia kongresmenów i urzędników wywoływały też zakupy przez chińskie firmy ziemi rolnej wokół baz wojskowych.

Najnowsza decyzja stanowi w efekcie pozbawienie chińskiego właściciela nabytej już i używanej nieruchomości.

Źródło:PAP

Najnowsze