Strona głównaWiadomościSportUkraińcy dostali specjalną instrukcję. Tak mają się zachowywać wobec Białorusinów i Rosjan

Ukraińcy dostali specjalną instrukcję. Tak mają się zachowywać wobec Białorusinów i Rosjan

-

- Reklama -

Narodowy Komitet Olimpijski Ukrainy (NOC) i Ministerstwo Młodzieży i Sportu opracowały zalecenia dla swoich sportowców dotyczące interakcji z Rosjanami i Białorusinami podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Odpowiedni dokument został opublikowany na stronie internetowej NOC.

Zalecenia mówią, że ukraińscy olimpijczycy a także członkowie oficjalnej delegacji powinni powstrzymać się od bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami Rosji i Białorusi, nie uczestniczyć we wspólnych dyskusjach, sesjach zdjęciowych, wideo i konferencjach prasowych.

Dokument nakazuje zachowanie maksymalnie możliwej odległości podczas ceremonii wręczenia nagród. Należy zgłaszać kierownictwu ukraińskiej delegacji próby prowokacyjnych działań ze strony rosyjskich i białoruskich sportowców oraz naruszanie przez nich neutralnego statusu przyznanego przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl).

Komunikat przypomina, że wszelkie kontakty z przedstawicielami „kraju-agresora” mogą być wykorzystane do celów propagandowych.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia. Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli wziąć w nich udział tylko w statusie neutralnym, pod warunkiem, że nie są powiązani z klubami z resortów siłowych. Wystąpią wyłącznie w sportach indywidualnych.

MKOl nie będzie wymagał od nich podpisania dokumentu potępiającego inwazję wojskową na Ukrainę. Rosjanie i Białorusini nie będą mogli uczestniczyć w paradzie sportowców podczas ceremonii otwarcia, ale będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu. W przypadku zdobycia złotych medali w Paryżu, zostaną one wręczone przy specjalnie stworzonej muzyce bez słów.

Źródło:PAP

Najnowsze